Historyczny moment. Dziś odbywa się pierwszy krajowy lot seryjnie produkowanym samolotem elektrycznym w Polsce. To Pipistrel Alpha Electro, który wystartuje w podwrocławskim Szymanowie, by następnie polecieć do Gliwic, Częstochowy, Warszawy. Inicjatorem wydarzenia było Fortum Polska.

Pierwszy lot Pipistrel Alpha Electro w Polsce

Samolot wystartuje 8.06 z Wrocławia, jutro (niedziela, 9.06) ma odwiedzić Gliwice, następnie (poniedziałek, 10.06) pojawi się w Częstochowie. Wtorek (11.06) zaplanowano jako dzień zapasowy, a w środę (12.06) Alpha Electro pojawi się w Warszawie.

Elektryczny Pipistrel ma baterię o pojemności 21 kWh zbudowaną na bazie cylindrycznych ogniw firmy Panasonic. W samolocie ulokowano ją w dwóch miejscach: na przedzie i tyle kadłuba, po mniej więcej 10,5 kWh. Dziesięciominutowy pokaz w trybie pełnej mocy spowodował zużycie 15 procent zgromadzonej energii.

Silnik ma moc 60 kW i jest w stanie rozpędzić samolot do przelotowej szybkości 157 km/h. Jak już pisaliśmy, pozwala to na 55 minut lotu plus półgodzinna rezerwa. Ładowanie z wykorzystaniem ładowarki 20 kW trwa około godzinę, ale, ciekawostka, dowiedzieliśmy się, że istnieje również przenośna ładowarka o mocy 3 kW. Za jej pomocą można podłączyć samolot do zwykłego gniazdka – łatwo obliczyć, że koszt uzupełnienia energii w taryfie G11 (0,57 zł/kWh) to około 13 zł, i to uwzględniając straty na ładowarce.

Redakcja www.elektrowoz.pl jest obecna na wydarzeniu i wraca z niego do siedziby. Nagrania 360 stopni z płyty lotniska ukazujące start samolotu zostaną zaprezentowane najwcześniej w nocy 8/9.06.

Zdjęcie otwierające: spalinowy Virus SW i jego siostrzany Alpha Electro

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]