Brytyjski rząd kontynuuje walkę o czyste powietrze. Jak podaje The Independent, od 2040 roku w Wielkiej Brytanii będzie niemożliwe zarejestrowanie nowych samochodów benzynowych i diesli. Jednocześnie ma zostać uruchomiony  fundusz w wysokości 255 milionów funtów (równowartość ok. 1,2 miliarda złotych) na rozbudowę infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych.

W SKRÓCIE: Ban na spalinówki w Wielkiej Brytanii

Brytyjski rząd chce zakazać rejestracji aut osobowych i dostawczych napędzanych silnikami spalinowymi. Zakaz ma wejść w życie w 2040 roku.

Zakaz ma dotyczyć samochodów osobowych oraz dostawczych (ang. vans). 255 milionów funtów z nowego funduszu to część budżetu wynoszącego 3 miliardy funtów (ok. 14,3 miliarda złotych), który ma zostać wydany na poprawienie jakości powietrza w Wielkiej Brytanii.

Polski samochód elektryczny – kto wygrał eliminacje i wszedł do półfinału? [ZDJĘCIA]

Decyzja ma zostać ogłoszona w środę, 26 lipca 2017 roku.

Zakaz dla samochodów spalinowych w Wielkiej Brytanii

Zdaniem przedstawicieli angielskich Liberalnych Demokratów, zakaz rejestracji samochodów spalinowych od 2040 roku to stanowczo za mało i za późno. Dlatego wzywają oni do zakazu sprzedaży diesli do końca 2025 roku. Decyzję krytykuje również dawny lider Partii Pracy, Ed Miliband. Nazywa ją „mydleniem oczu”.

Ile osób umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza?

Jak podkreśla, obecnie każdego roku 40 tysięcy Brytyjczyków umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. Dlatego opozycja nawołuje nad bardziej radykalnymi rozwiązaniami. Politycy postulują wprowadzenie:

  • stworzenie stref czystego powietrza z systemem opłat dla najbardziej trujących aut,
  • systemu wyrzucenia z obiegu (zezłomowania) samochodów z silnikami Diesla.

Warto przeczytać: Britain ‚to ban all petrol and diesel vehicle sales by 2040’

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]