MAN ogłosił, że od 2030 roku w ofercie dla europejskich miast i gmin zostawi tylko pojazdy zeroemisyjne. Firma nie chce rozwijać autobusów spalinowych, które będą zgodne z normą Euro 7 mającą zacząć obowiązywać w tym segmencie transportu w 2027 roku. Zdaniem przedstawiciela MAN-a napędy oparte na paliwach kopalnych nie mają żadnej przyszłości w miastach Starego Kontynentu. Wodorowe ogniwa paliwowe osiągną może 10 procent rynku.

MAN przygotowuje się do pozbycia się silników wewnętrznego spalania z autobusów miejskich

Według szefa marketingu ds. autobusów w MAN Truck & Bus cytowanego przez portal Sustainable Bus (źródło), norma Euro 7 stawia producentów w trudnej sytuacji, bo wymusza na nich inwestycje w technologię, która się nie zwróci. Dlatego firma nie chce jej rozwijać i w 2030 roku zakończy sprzedaż miejskich autobusów spalinowych – a więc także tych, które są zasilane gazem. Choć dziś olej napędowy jeszcze dominuje w sprzedaży, w 2027 roku będzie już mniej pożądany niż autobusy elektryczne:

Norma Euro 7 dla autobusów ma zacząć obowiązywać w 2027 roku. Jej finalny kształt nie jest jeszcze znany, ale już wiadomo, że spełnienie jej będzie wybitnie trudne bez przynajmniej częściowej elektryfikacji napędu. Interesujące jest to, że MAN nie widzi potencjału w ogniwach paliwowych, ocenia rynek na maksymalnie 10 procent, ale na slajdzie i w 2023, i w 2033 roku wodór symbolizowany jest tylko cieniutką jasną linią, której grubość nie ulega zmianie.

Przedstawiciel firmy w prosty sposób uzasadnia swoje stanowisko: „baterie oferują więcej przestrzeni niż wodór na ulepszenia dotyczące gęstości energii czy mocy ładowania”. Kolejna generacja modelu Lion’s City E wyposażona w nowe akumulatory ma mieć o 25 procent wyższy zasięg, będzie też pozwalała na ładowanie pantografowe. Aktualna wersja obiecuje do 350 kilometrów na jednym ładowaniu w trybie Maximum Range, przedsiębiorstwo chwali się nawet rekordem, przejazdem o długości 550 kilometrów.

MAN Lion’s City E w tournee po polskich miastach. Tutaj w Gdyni (c) MAN, 2020

Nie przegap nowych treści, OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:

Jeśli chcesz wynagrodzić Czytelników, którzy są niezawodni w niesieniu pomocy na Forum Elektrowozu, możesz kupić Teslę korzystając z któregoś z tych linków polecających: 7/ nabrU, 8/ ciastek, 9/ ELuk.

Zasady zabawy znajdziesz TUTAJ.
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 7 głosów Średnia: 3.6]