Przeciwnicy teorii ocieplania się klimatu podnoszą często argument, że nie potrafimy ocenić zawartości dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze w minionych latach. Otóż sęk w tym, że potrafimy. Wynik nie jest zbyt pocieszający: już dziś zawartość CO2 w atmosferze jest taka, jakiej nie zanotowano w ciągu ostatnich 800 tysięcy lat.

Dwutlenek węgla. „Gaz życia”, który może przynieść śmierć

Wykres obejmuje ostatnie 800 tysięcy lat naszej planety. Przygotowano go na podstawie badania zawartości dwutlenku węgla w 7 rdzeniach lodowych, które zostały odwiercone i wydobyte na Antarktydzie przez naukowców australijskich, amerykańskich i europejskich. Przy sprzyjających warunkach pogodowych lód przyrasta bowiem z czasem, a w jego wnętrzu uwięzione zostają próbki powietrza atmosferycznego.

Z ostatnich dziesięcioleci mamy bardziej szczegółowe pomiary, co zresztą widać na wideo, przy czym poniższa ilustracja to znacznie szersza perspektywa obejmująca setki tysięcy lat (x105).

Łatwo zauważyć, że już dziś znajdujemy się na terenie, którego w ciągu ostatnich 800 tysięcy lat nie testowaliśmy – to to miejsce, w którym czarna linia przechodzi w czerwoną). To nie wszystko. Dalsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery oznacza wyjście na poziomy, których nie potrafimy sobie wyobrazić: z obecnych 0,04 procent do okolic 0,1 procent (1 000 ppm, czyli 1 000 cząsteczek CO2 na 1 milion cząsteczek powietrza).

Oczywiście można argumentować, że w ziemskiej atmosferze zdarzały się już wyższe stężenia dwutlenku węgla niż uwidocznione na wykresie. To prawda, zdarzały się. Obecny poziom, 400+ ppm, ostatni raz na Ziemi był 3 miliony lat temu. Jednak gwałtowne zwiększanie ilości CO2 w atmosferze zawsze wiązało się z jakimś kataklizmem.

> Rośnie cena energii w taryfach antysmogowych [Wysokie Napiecie]. Ten sam cios w nos przy dopłatach do aut elektrycznych?

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: będzie zabawnie, gdy kiedyś się okaże, że Wenus to naprawdę siostra Ziemi, która miała nieszczęście dorobić się obecności człowieka kilka milionów lat przed Ziemią…

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 61 głosów Średnia: 4.2]