Northvolt ogłosił, że zbuduje w Gdańsku fabrykę baterii, które będą stosowane w systemach magazynowania energii. Zakłady będą składać moduły bateryjne z ogniw pochodzących z innych fabryk Northvolta, na przykład z budowanej właśnie linii produkcyjnej w Szwecji.

Fabryka Northvolt w Gdańsku, czyli rośniemy!

Prezes Northvolta, Peter Carlsson, wyjaśnił, że nowa fabryka (montownia) baterii to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku. Dlatego już w 2019 roku w Polsce ma powstać 10 tysięcy modułów bateryjnych, przy czym za „moduły bateryjne” należy tutaj rozumieć gotowe do zastosowania zespoły ogniw, a czasem po prostu baterie, czyli ogniwa sparowane z systemami zarządzającymi (BMS).

> Największe fabryki baterii na świecie – Kobierzyce na 6. miejscu w 2020 roku! [MAPA]

W tym samym czasie w Szwecji Northvolt buduje fabrykę ogniw elektrycznych z prawdziwego zdarzenia. Początkowo ma ona produkować 125 000 kWh ogniw rocznie, co nie jest jakąś gigantyczną wielkością z punktu widzenia zastosowań motoryzacyjnych – to odpowiednik około 2,5 tysiąca rozsądnie skonfigurowanych samochodów. Jednak już w 2020 roku z fabryki ma wyjechać 8 GWh (8 000 000 kWh) ogniw, a w 2023 – 32 GWh ogniw elektrycznych.

Zakłady produkcyjne Northvolt w Gdańsku zostaną uruchomione w ramach partnerstwa z firmą South Bay Solutions.

> Rekord! Ładowanie bezprzewodowe z mocą 120 kW o wydajności… 97 procent!

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 3]