Urząd Miasta w Gdańsku poszukuje partera: firmy, która skoordynowałaby uruchomienie na terenie Gdańska linii obsługiwanej przez elektrycznego i autonomicznego busa. Pojazd miałby wozić turystów na krótkiej trasie w okolicy zoo, informuje lokalna Gazeta Wyborcza. Eksperyment zaplanowano na wrzesień 2019 roku.
Gdańsk pierwszym polskim miastem z elektrycznym autonomicznym busem
Choć Jaworzno otwiera się na testy pojazdów autonomicznych, wygląda na to, że Gdańsk zostanie liderem w kwestii praktyki. Już we wrześniu bieżącego roku między ulicą Spacerową a bramą ogrodu zoologicznego będzie kursował elektryczny bus EZ10. Pojazd jest w stanie zabrać do 9 pasażerów i ma jeździć z szybkością 10 km/h.
Bus testowany jest w ramach projektu Sohjoa Baltic koordynowanego przez Uniwersytet Helsiński (Finlandia). Oprócz Gdańska odwiedzi też Tallinn (Estonia), Kongsberg (Norwegia), Vejle (Dania) i jedno z miast Semigalii (Łotwa). W Polsce ma jeździć przez cztery tygodnie września w godzinach między 10 a 18, z częstotliwością co najmniej 2 kursów na godzinę.
> Elektryczny Renault Kangoo ZE w 2020 roku w zupełnie nowej wersji
Projekt finansowany jest częściowo z budżetu Unii Europejskiej, ale w niewielkim stopniu dofinansowuje go również m.in. Urząd Miasta w Gdańsku. Firma partnerska, której szukają władze miasta, będzie odpowiedzialna za opiekę nad busem oraz zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie eksperymentów.