Chińska telewizja CGTN zaprezentowała pierwsze testy pojazdu, który jest skrzyżowaniem autobusu z tramwajem. Z tramwaju wzięto praktycznie całą konstrukcję, z autobusu – możliwość poruszania się po dowolnej nawierzchni, bez konieczności budowy szyn.

Elektryczne tramwaje bez torowisk

Elektryczny tramwaj został stworzony przez Chiński Instytut Badawczy Kolejnictwa. Pojazd z wyglądu przypomina tramwaj, ale porusza się na klasycznych kołach z gumowymi oponami, dlatego nie wymaga budowy torowisk. Elektryczny tramwaj rozpędza się maksymalnie do 70 kilometrów na godzinę i jest w stanie pomieścić od 300 do nawet 500 pasażerów.

Stworzenie pojazdu kosztowało równowartość 2,2 miliona dolarów, czyli około 8 milionów złotych. Jeden z pierwszych pasażerów, który miał szansę przejechać się tramwajem, twierdzi, że uczucie jest takie, jakby jechać metrem po drodze.  Pojazd ma 30 metrów długości i przy wypełnieniu pasażerami ma zasięg 40 kilometrów na jednym ładowaniu.

> TABBY EVO – gotowa platforma do budowy własnego samochodu elektrycznego

Choć deklarowana przez instytut szybkość maksymalna to 70 km/h, operator (kierowca?) tramwaju na filmie jedzie nim bardzo wolno. Widać, że czuje, że prowadzi wąski pojazd o wysoko położonym środku ciężkości. Zobacz wideo:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 4.6]