Firma Tier 1 Engineering pobiła właśnie rekord długości lotu helikopterem na jednym ładowaniu. Statek powietrzny przeleciał 55,5 kilometra w ciągu 22 minut, czyli średnia szybkość lotu wyniosła 151,4 km/h. Poprzedni rekord pochodził z 2011 roku, lot trwał wtedy zaledwie 2 minuty.

Niskoemisyjny transport organów

Projekt śmigłowca został opracowany na potrzeby firmy Lung Biotechnology, która zajmuje się transportem organów. Przedsiębiorstwo założyło sobie, że chce maksymalnie ograniczyć emisję spalin w trakcie przelotów. Elektryczny statek powietrzny powstał na bazie przerobionego helikoptera Robinson R44. Wyposażono go w litowo-polimerową baterię opracowaną przez Brammo, producenta elektrycznych motocykli.

> Volkswagen ID. Neo: pierwsze wrażenia dziennikarza [YouTube] i wizualizacja Motor1.com

Bateria waży 499 kilogramów i ma 67 kWh pojemności. Wirniki napędzane były przez dwa silniki elektryczne Rinehart Motion Systems – firmy, która produkuje je również na potrzeby napędów hybrydowych Formuły 1. Jak już wspomnieliśmy, przelot trwał 22 minuty i odbył się na wysokości 244 metrów.

Pierwsze udane eksperymenty z elektrycznym śmigłowcem przeprowadzono ponad dwa lata temu. Oto testowy przelot z 2016 roku, w którym osiągnięto szybkość 148 km/h na wysokości 122 metrów:

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]