Studenci z Politechniki Federalnej w Zurychu oraz Uniwersytetu w Lucernie (Szwajcaria) opracowali pojazd elektryczny, który pobije światowy rekord przyspieszenia od 0 do 100 km/h. Ich elektryczny bolid z otwartą kabiną osiągnął taką szybkość po zaledwie 0,956 sekundy. Za jego kierownicą siedziała kobieta ważąca zaledwie 40 kilogramów, łączna moc silników wyniosła 240 kW/326 KM. Eksperymentalny pojazd nosił nazwę Mythen.

12,3 metra, żeby osiągnąć 100 km/h

Mythen ważył 140 kilogramów dzięki wykorzystaniu włókien węglowych i aluminium; z kierowcą było to 180 kilogramów. Prace nad nim trwały rok. Żeby zwiększyć jego przyczepność, studenci postanowili wykorzystać mechanizm, który stosuje się w Formule 1, czyli wytworzyli pod podwoziem podciśnienie, które spowodowało „przyssanie” bolidu do nawierzchni. W efekcie, jak mówią, udało im się osiągnąć nacisk zbliżony do dwukrotnie cięższego pojazdu. Moment uruchomienia mechanizmu widać na filmie promocyjnym w okolicy 1:05 min.:

Dotychczasowy rekord przyspieszenia do 100 km/h wynosił 1,46 sekundy, czyli był wartością znacząco lepszą niż chwali się Tesla w Modelu S Plaid (2,1 s, realnie: ~2,3-2,4 s). Obecny wynik, osiągnięcie 100 km/h po zaledwie 0,956 sekundy, jest rezultatem doskonałym, gdy mówimy o pojeździe kołowym bez dodatkowych silników odrzutowych. Mythen napędzany był przez cztery silniki elektryczne, po jednym we wnętrzu każdego koła, które były w stanie osiągnąć w sumie 240 kW mocy.

Łatwo przeliczymy, że osiągnięcie 100 km/h na odcinku 12,3 metra oznacza, że przeciążenie w bolidzie wyniosło 2,74 g, 2,74 razy przyspieszenie ziemskie. Ludzkie ciało nie ma z nim większych problemów, jeśli nie trwa ono zbyt długo, podobne przeciążenia zdarzają się na dużych kolejkach w parkach rozrywki. Niestety, pojemności baterii w komunikacie prasowym nie podano, domyślamy się, że była ona minimalna, aby tylko samochód zdołał przejechać te kilkadziesiąt metrów.

Nie przegap nowych treści, OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:

Jeśli chcesz wynagrodzić Czytelników, którzy są niezawodni w niesieniu pomocy na Forum Elektrowozu, możesz kupić Teslę korzystając z któregoś z tych linków polecających: 7/ nabrU, 8/ ciastek, 9/ ELuk.

Zasady zabawy znajdziesz TUTAJ.
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 3.2]