Październik 2018 to miesiąc kilku ważnych sygnałów. Nasz główny konkurent z roku 2017, portal SamochodyElektryczne.org, się poddał. Usiłowaliśmy rozmawiać i kontynuować produkt. ale jego wydawca na razie się waha. I, wbrew pozorom, nie jest nam do śmiechu, ponieważ jeśli z rzekomo rokującej branży nie może wyżywić się jeden portal, to jaka przyszłość czeka nas?

Elektrowoz.pl – gdzie jesteśmy

We październiku 2018 roku udało nam się osiągnąć 66,9 tysiąca Czytelników (unikalnych użytkowników według Google Analytics). To dobry wynik po 15 miesiącach od startu, ale, nie ukrywam, martwi nas nieco stagnacja. Mimo naprawdę zaciekłej walki w zasadzie nie przebijamy 70 tysięcy Czytelników. Tymczasem próg rentowności przy obecnym modelu przychodowym mamy przy około 80-85 tysiącach użytkowników a sensowny zysk zaczyna się około 100-110 tysięcy. Innymi słowy: nadal lekko broczymy pieniędzmi.

W październiku zdarzyła się jedna rzecz, od której rozpierała nas duma: raz przeskoczyliśmy Samar.pl (według Alexa.com – alexa.com/siteinfo/samar.pl). W listopadzie 2018 taka sytuacja miała miejsce co najmniej 4 razy. Oscylujemy, oscylujemy, ale coraz częściej zapuszczamy się w okolice Samaru. Następny kamień milowy to Autogaleria.pl, a kierunek – Moto.pl.

Żeby jednak móc wyznaczać sobie tak dalekosiężne cele, musimy zarabiać tu i teraz. Decyzja właściciela SamochodyElektryczne.org zmotywowała nas do pewnych zmian. Listopad ma być miesiącem, w którym zawita do nas e-commerce. Tak po prostu musi być i koniec, bo w przeciwnym razie sami będziemy musieli się przebranżowić. Wierzymy, że już w drugiej dekadzie miesiąca wystartuje e-commerce z kilkoma produktami. Pierwszą transakcję powinniśmy przeprowadzić nie później niż do połowy grudnia 2018. Jeśli się uda, prognozy będą dobre.

Inne statystyki:

  • ~1,3 tysiąca fanów na Facebooku [LINK] pozyskanych organicznie (tydzień w tydzień między +10 a +15),
  • 523 subskrybentów na YouTube [LINK],
  • +4 nowe projekty do zbadania; przetrwa zapewne 1.

Plany

Trochę wzdragamy się przed planem z sierpnia, żeby mocno sięgać po Czytelników spoza naszego kręgu odbiorców. Chcieliśmy zrobić cykl artykułów-króciaków o spalaniu samochodów spalinowych, a następnie proponować właścicielom elektryczną alternatywę. To takie zgrzytające w zębach SEO, które buduje zasięg, ale może irytować stałych Czytelników. Jednak chyba nie mamy innej opcji – przyglądamy się tylko, jak to zrobić, żeby śmieci nie walały się po stronie głównej witryny, bo to błyskawiczna metoda na odstraszenie dotychczasowych wiernych Czytelników.

Pan Miłosz podsunął nam jeszcze jeden pomysł, który, jego zdaniem, mógłby wspierać elektromobilność: poradnik krok po kroku, jak uruchomić gniazdko ładowania w spółdzielni mieszkaniowej, jak rozmawiać z wspólnotą itd. Kończy się rok, więc wspólnotowo-spółdzielniane budżety 2019 zostały już mocno rozplanowane, dlatego temat prawdopodobnie ruszymy w okolicach stycznia 2019, żeby zdążyć na budżety 2020.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 4.4]