Dopłaty do samochodów elektrycznych dla osób fizycznych z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu zostały uregulowane rozporządzeniem, które wejdzie w życie 28 listopada. Ministerstwo Energii – instytucja, której w obecnym rządzie już nie ma – opublikowało również procedurę ubiegania się dopłatę.

Dopłaty do auta elektrycznego teoretycznie od 28 listopada, w praktyce – od naboru wniosków

Rozporządzenie ws. dopłat dla osób fizycznych – nie dla firm, nie dla jednoosobowych działalności gospodarczych, nie dla instytucji – znalazło się na stronach Dziennika Ustaw 13 listopada, można je pobrać TUTAJ:

Termin „po 14 dniach od dnia publikacji” oznacza, że rozporządzenie wchodzi w życie 28 listopada. Czyli już tego dnia będzie można ogłosić pierwszy nabór wniosków. Warto mieć nadzieję, że dokona się to automatycznie z udziałem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ponieważ w nowym rządzie zlikwidowano Ministerstwo Energii, a jego obowiązki przejęły dwa osobne resorty:

  • Ministerstwo Klimatu prowadzone przez Michała Kurtykę,
  • Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego (nazwa robocza) prowadzone przez Jacka Sasina.

Jacek Sasin będzie pilnował m.in. spółek energetycznych, górniczych oraz dotyczących ich regulacji. Michał Kurtyka prawdopodobnie źródeł energii odnawialnej, emisji dwutlenku węgla, dofinansowań do ekologicznych projektów i tym podobnych. Piszemy „prawdopodobnie”, dlatego że podział kompetencji stanie się jasny dopiero w najbliższym czasie.

> „Ojciec ósemki dzieci” idzie dobrą drogą. Baterie Al-air naprawdę dają zasięgi 1 000+ kilometrów. Ale nie nadają się do aut

Nie wiadomo więc, jaki będzie dalszy los rozporządzenia ws. dopłat do samochodów elektrycznych dla firm – Ministerstwu Energii nie udało się sfinalizować prac nad tym dokumentem.

Procedura ubiegania się o dopłatę do samochodu elektrycznego

Zgodnie z opublikowaną przez Ministerstwo Energii procedurą, obietnicę (promesę) wypłaty dofinansowania będzie można uzyskać PRZED zakupem samochodu. Konieczne będzie jednak zapłacenie całej kwoty za auto i przedstawienie faktury zakupu. Dopiero po tym fakcie wniosek zostanie skierowany do dopłaty, czyli właściciel będzie mógł uzyskać zwrot części środków:

Rozporządzenie zaczyna obowiązywać 28 listopada, jednak nie jest to ostatni krok. Ostatnim krokiem będzie ogłoszenie naboru wniosków o dopłatę do samochodu elektrycznego. Kiedy zostanie on ogłoszony oraz jak będą wyglądały wzoru dokumentów, na razie nie wiadomo. Ministerstwo Energii daje jednak nadzieję: pierwszy nabór może ruszyć już w grudniu 2019 roku.

Nota od redakcji www.elektrowoz.pl: postanowiliśmy przepisać pierwotny tekst, ponieważ pozytywna informacja o rozporządzeniu i procedurze ginęła w negatywnym przekazie na temat likwidacji Ministerstwa Energii

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 5]