KRAKÓW, Jakie przywileje mają samochody elektryczne w Krakowie? Czy w Krakowie opłaca się kupić hybrydę? Czy Kraków planuje dalsze inwestycje w ekologiczne samochody? Oto spis przygotowany przez redakcję www.elektrowoz.pl.

Przywileje dla samochodów elektrycznych w Krakowie

Aktualizacja, rok 2018

Od lutego 2018 roku obowiązuje w Polsce Ustawa o elektromobilności, która jest nadrzędna względem wszelkich lokalnych rozporządzeń [o czym dość długo dyskutowałem z policją – patrz wideo poniżej]. Ustawa o elektromobilności pozwala właścicielom samochodów elektrycznych:

  • jeździć po buspasach,
  • parkować w strefach płatnego parkowania za darmo.

Oprócz tego od 1 lipca 2018 roku kierowcy aut elektrycznych mogą zgłosić do swoich urzędów miast/gmin w celu otrzymania nalepek „EE” dla samochodów elektrycznych. Więcej na ten temat w artykule:

> Ustawa o elektromobilności w pytaniach i odpowiedziach: darmowe parkowanie, buspasy, nalepki

A oto obiecane wideo wykonane w technologii 360 stopni:


Starsza treść:

Zgodnie z uchwałą nr CXXI/1903/14 Rady Miasta Krakowa z dnia 5 listopada 2014 roku, każdy mieszkaniec gminy miejskiej Kraków może skorzystać z abonamentu typu E na parkowanie. Za 100 złotych miesięcznie uprawnia on do parkowania w miejskich strefach płatnego parkowania.

Może go otrzymać wyłącznie właściciel samochodu elektrycznego lub auta hybrydowego o emisji dwutlenku węgla poniżej 100 gramów na kilometr. Karta nie obowiązuje w najbardziej zatłoczonej strefie A.

> RYBNIK. Przywileje dla samochodów elektrycznych i hybrydowych [AKTUALIZACJA]

Ponadto właściciele aut elektrycznych i hybryd mogą bezkarnie wjeżdżać do strefy ograniczonego ruchu aut spalinowych. I, na razie, to koniec przywilejów. Cytuję:

Obecnie nie planuje się wprowadzania kolejnych udogodnień dla pojazdów elektrycznych oraz budowy z budżetu miasta stacji do ładowania.

I trochę trudno się dziwić. Kraków inwestuje w ekologiczny transport, ale przede wszystkim usilnie namawia wszystkich właścicieli starych pieców do ich wymiany na nowocześniejsze rozwiązania. Szacuje się bowiem, że głównym sprawcą smogu w Krakowie są właśnie stare piece opalane czym-się-da.

Liczba niskoemisyjnych aut w Krakowie

Jak dowiedzieliśmy się od Macieja Grzyba, dyrektora biura prasowego UMK, w Krakowie jest następująca liczba samochodów ekologicznych:

  • 37 samochodów elektrycznych (stan na koniec 2016 roku),
  • 1 320 samochodów hybrydowych (stan na wrzesień 2017).
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 8 głosów Średnia: 4.1]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: