Gniazdo ładowania samochodu elektrycznego to dość newralgiczny element auta, przez który przechodzi prąd o dużym natężeniu. Jak o nie dbać? Jak je czyścić? Czy trzeba spryskiwać je jakimś specjalnym sprayem? Odpowiedzmy na te pytania.

Jak dbać o gniazdo ładowania w samochodzie elektrycznym

Żaden z producentów samochodów elektrycznych nie umieszcza w instrukcji rekomendacji dotyczących czyszczenia gniazda lub kabla ładowania samochodu elektrycznego. Należy zatem założyć, że wystarczy dbać, by do gniazda nie dostał się brud i kurz, a wszystko będzie dobrze. Powierzchnia styków we wtyczce i gnieździe jest na tyle duża, że normalna operacja podłączania do ładowania oczyści styki z brudu i nalotu tlenków.

Jeśli jednak musimy wyczyścić gniazdo lub otwory we wtyczce, NIE WOLNO robić tego metalowym przedmiotem. Najlepsze będzie samodzielne przedmuchanie, wykałaczka (do wyjmowania paprochów) lub patyczek do czyszczenia uszu.

W specjalistycznych zastosowaniach można wykorzystać spraye Kontakt Chemie: Kontakt 60 czyszczenia i Kontakt 61 do zabezpieczania styków. NIE JEST to jednak konieczne – te lub podobne spraye są zwykle wykorzystywane przez ekipy nadzorujące stacje ładowania i to w zupełności wystarczy.

Ważne: pod ŻADNYM POZOREM nie wolno czyścić gniazd ani kabli wodą lub wilgotną szmatką!

Na ilustracji: czyszczenie wtyczki ładowania patyczkiem do uszu w amerykańskiej Tesli (c) KMan Auto

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

Polisa OC przypisana do kierowcy? Nowy projekt posłów PiS – dobry czy nie?

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]