Tesla pochwaliła się, że uzyskała 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP i aż 92 procent oceny ogólnej, dzięki czemu wyprzedziła Lexusa NX (89 procent), Subaru Outback (89 procent) czy Mercedesa EQS (88 procent). Oprogramowanie wspomagające kierowcę i chroniące innych uczestników ruchu osiągnęło wynik 98 procent, również najlepszy w rankingu, choć samochód nie dysponuje już radarami i opiera się wyłącznie na obrazie z kamer.

Tesla Model Y i Euro NCAP

Kompletny raport Euro NCAP znajduje się TUTAJ (PDF, 5,8 MB), testy zderzeniowe modelu można obejrzeć poniżej:

Z amerykańskiego punktu widzenia najciekawszy będzie test z manekinami pojawiającymi się nagle na jezdni. Nie tak dawno Dan O’Dowd, którego firma cierpi z powodu popularności Tesli, usiłował przekonywać, że samochody Muska zabijają ludzi (a już na pewno: manekiny) na ulicach. Tymczasem w eksperymencie Euro NCAP Tesla Model Y poradziła sobie z wykryciem i wyhamowaniem zarówno przed pieszym, jak też przed rowerzystą.

W tegorocznym pakiecie testów Euro NCAP bierze pod uwagę również wykrywanie przechodniów i pojazdów w ruchu przecinającym tor jazdy samochodu (skręt w lewo). Z zestawienia wynika, że auto właściwie nie ma słabych stron, na co zwraca uwagę sama Tesla, która zaznacza, że w zestawie badań obowiązującym od 2020 roku Model Y LR i Performance osiągają najwyższe rezultaty na rynku. To o tyle istotne, że auta nie posiadają już radarów, więc systemy wspomagania kierowcy polegają wyłącznie na obrazie (Tesla Vision):

Z raportu Euro NCAP wynika, że testy zderzeniowe obejmują „wszystkie dostępne modele”, ale wymieniono tylko Long Range i Performance. W dokumentacji nie ma wzmianek o nowej Tesli Model Y RWD. Inna sprawa, że dotychczasowa polityka organizacji była taka, że ocenę rozciągano na inne warianty auta, oczywiście pod warunkiem, że producent zadeklarował, że przy ich produkcji nie doszło do zmian konstrukcyjnych – możemy zatem założyć, że pięć gwiazdek* dotyczy również najnowszej edycji elektrycznego crossovera.

*) nie mylić z popularnym hasłem wsparcia partii rządzącej.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 8 głosów Średnia: 4.8]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: