Czy warto kupić używaną Teslę? Opinie na Forum SamochodyElektryczne.org są jednoznaczne. Chyba najdobitniej sensowność takiego zakupu podważył internauta wodnik7: [serwis Tesli w Berlinie] zawalony jest Teslami z Polski, (…) posklejanymi z trzech kawałków.

Używana Tesla „po obcierce parkingowej”, „jak nowa”, „jeszcze na gwarancji”

Użytkownik wodnik7 wprost przestrzega przed kupowaniem Tesli od handlarzy. „Przecież już chyba każdy wie, że [samochód z] USA to topielec lub dzwon, 'delikatne uszkodzenie' to wszystkie poduszki na rezystorach” [żeby nie wzbudzały alarmu -red].

Sam naprawia swoją Teslę w Berlinie i prawdopodobnie tam zasłyszał taką historię: w serwisie pojawiła się Tesla z Polski, którą sprzedano jako wyglądającą „jak nową”. Samochód jednak nieustannie ulegał awariom, serwis nie był w stanie zdiagnozować, co dzieje się z autem. Aż wreszcie zauważono, że kable są zaśniedziałe. Okazało się, że handlarze kupili utopione auto, wyczyścili je i sprzedali. Koszt naprawy oszacowano na 20 tysięcy euro, czyli równowartość 84 tysięcy złotych.

Dlatego użytkownik zaleca kupno europejskich Tesli z przedsiębiorstw taksówkowych. Mają duże przebiegi, ale zaledwie 3-4 lata za sobą. Są też ciągle na gwarancji, która dla silnika i baterii wynosi 8 lat i nie ma limitu kilometrów.

Europejska Tesla też może być na czarnej liście

Warto przy okazji dodać, że nawet europejskie Tesle mogą zostać po wypadku umieszczone przez producenta na czarnej liście (ang. blacklisted). To uniemożliwi ładowanie ich na Superchargerach czy aktualizację software’u.  Usunięcie samochodu z czarnej listy wykonywane jest po przeglądzie w serwisie Tesli w Wiedniu. Koszt takiego przeglądu to 900 euro (ok. 3,8 tysiąca złotych), niezależnie od jego wyniku – serwisanci Tesli mogą bowiem uznać, że auto nadal nie powinno poruszać się po drogach.

Całą tę sytuację podsumował internauta Carlos: „Większość ogłoszeń powypadkowych europejskich Tesli, jakie przewertowałem [i…] żaden z właścicieli nie zgodził się na sprzedaż pod warunkiem, że auto przejdzie przegląd w Austrii. Sprzedają złom użytkowy i dobrze o tym wiedzą.” [pogrubienie redakcji]

Wypowiedzi stanowią kompilację opinii z Forum SamochodyElektryczne.org
Na zdjęciu: wypadek Tesli w Niemczech (c) Sabine Hermsdorf / Merkur

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 46 głosów Średnia: 4.5]