Najnowszy Peugeot e-208 w wersji Active kosztuje 124 900 złotych. Osoba fizyczna, której zostanie przyznana dopłata do samochodu, odzyska 37 470 złotych, więc efektywnie zapłaci za niego 87 430 złotych. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie wyposażenie wchodzi w skład wariantu skrojonego pod dofinansowanie z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, a czego może nam zabraknąć.

Ceny: Peugeot e-208 Active – czy warto kupić model skonfigurowany pod dopłatę z FNT?

Zacznijmy od krótkiego przedstawienia modelu, czyli od podania jego podstawowych danych technicznych:

 • segment: B (auto miejskie),
 • bateria: ~47 kWh pojemności użytecznej (50 kWh pojemności całkowitej),
 • zasięg: 340 km WLTP, czyli około 290-300 km zasięgu realnego,
 • moc silnika: 100 kW (136 KM),
 • moment obrotowy: 260 Nm
 • napęd: koła przednie (FWD),
 • przyspieszenie do 100 km/h: 8,1 sekundy.

Peugeot e-208 – wymiary i wygląd

 • długość: 4,055 metra,
 • szerokość bez lusterek: 1,745 metra,
 • wysokość: 1,43 metra,
 • rozstaw osi: 2,54 metra,
 • pojemność bagażnika (VDA): 265 litrów,
 • waga: 1,455 tony.

Wygląd:

Oprócz tego dwa elementy, o które bardzo często pytają nasi Czytelnicy i które są ważne z punktu widzenia 1) wyższych zasięgów przy niskich temperaturach, 2) szybkości degradacji baterii:

 1. pompa ciepła: JEST,
 2. aktywne chłodzenie baterii: JEST.

Ważna jest też obecność portu szybkiego ładowania w standardzie. Dzięki niemu uzupełnimy energię z mocą do 100 kW (obietnica producenta). Konkurencyjny Renault Zoe osiąga tutaj w najlepszym razie 50 kW – czyli w trasie więcej czasu spędzi przy ładowarce.

Co dostajemy w wersji Active?

Producent wymienia na pierwszej stronie konfiguratora:

 • radio z MP3, USB, 6 głośników i Bluetooth,
 • kompatybilność z Apple CarPlay, Android Auto, Mirror Link, czyli możliwość wyświetlenia na wyświetlaczu samochodu ekranu telefonu,
 • 7-calowy wyświetlacz LCD,
 • 16-calowe felgi stalowe z kołpakami Plaka.

W zestawie otrzymamy również (wybraliśmy naszym zdaniem najważniejsze elementy):

 • dzienne światła LED,
 • system automatycznej zmiany świateł (mijania/drogowe),
 • kabel ładowania z wtykami Typu 2,
 • automatyczną jednostrefową klimatyzację,
 • bezkluczykowe otwieranie auta i centralny zamek,
 • tempomat z ogranicznikiem szybkości,
 • elektryczne sterowanie szyb przednich,
 • 6 poduszek powietrznych,
 • czujniki ciśnienia w oponach (pośrednie),
 • 2 miejsca obsługujące Isofix,
 • systemy antypoślizgowe,
 • barwione tylne szyby.

Czego nie dostaniemy w wariancie e-208 Active, a co jest istotne?

Poniższy spis obejmuje te elementy, które naszym zdaniem są ważne i o które warto zawalczyć jako gratisowy bonus podczas zakupu.  Mniej istotne dodatki umieściliśmy w dalszej części materiału.

Oto, czego może nam zabraknąć w Peugeocie e-208 Active oraz to, co wymaga dopłaty przekraczającej próg 125 000 złotych:

Kolor. Każdy inny niż Żółty Faro to konieczność dopłacenia co najmniej 600 złotych. Alternatywa to oklejanie, jednak tutaj będziemy mieli do czynienia z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy złotych.
Koszt dopłaty: 600-2 900 zł.

Podgrzewane przednie fotele. Producent mówi o fabrycznym wyposażeniu w pompę ciepła – przy niskich temperaturach to istotny dodatek. Doświadczenie pokazuje jednak, że samo podgrzewanie foteli zamiast pełnego ogrzewania kabiny (nawet z pompą ciepła) może pozwolić na zyskanie kilku-kilkunastu procent zasięgu. Kwestia staje się kluczowa zimą, gdy tego zasięgu jest najmniej.
Kwota dopłaty: 700 zł.

Tylne światła wykonane w technologii LED. W standardzie dostępne są dopiero w wersji Allure. Bez nich samochód może prezentować się staro, co może przeszkadzać.
Koszt dopłaty: BRAK MOŻLIWOŚCI, wyposażenie dopiero od edycji Allure.

Czujniki parkowania z tyłu. Wersja Active nie posiada elementu, który bardzo ułatwia parkowanie w mieście. Warto dopłacić lub negocjować – może uda nam się wywalczyć nawet zestaw Visiopark 1 z kamerą cofania 180 stopni.
Koszt dopłaty do czujników cofania: 1 000 zł.
Koszt dopłaty do kamery cofania: 2 100 zł.

Wbudowana ładowarka 3-fazowa. Standardowym elementem wyposażenia samochodu jest jednofazowa ładowarka 7,4 kW. Jeśli mamy garaż z gniazdem 3-fazowym, lepszą i szybszą opcją byłaby ładowarka 3-fazowa o mocy 11 kW.
Koszt dopłaty: BRAK MOŻLIWOŚCI, opcja dopiero od edycji Allure.

Alarm. Choć doświadczenie pokazuje, że alarm chroni raczej przed wandalami niż złodziejami, bez niego wiele osób może czuć się niekomfortowo.
Koszt dopłaty: 700 zł.

Mniej istotne braki Peugeota e-208 Active

Oto elementy, które naszym zdaniem nie są kluczowe, ale dla wielu [potencjalnych] nabywców mogą być istotne:

Lusterka boczne podgrzewane, składane, sterowane elektrycznie. Bez podgrzewania i elektrycznego składania lusterek można przeżyć, ale manualna regulacja to powrót do czasów słusznie minionych. Na szczęście z oficjalnej specyfikacji wynika, że dopłata dotyczy tylko elektrycznego składania i że podgrzewanie i elektryczna regulacja jest w standardzie – zwrócił na to uwagę nasz Czytelnik, Pan Wojciech (patrz TUTAJ).
Koszt dopłaty: 800 zł.

Przednie reflektory full LED. Zdjęcia reklamowe Peugeota e-208, które publikujemy (patrz poniżej), właściwie zawsze przedstawiają model z reflektorami full LED. Można je rozpoznać po charakterystycznych trzech paskach.
Koszt dopłaty: BRAK MOŻLIWOŚCI w tym wariancie wyposażeniowym.

Bezprzewodowa ładowarka telefonu. Ładowarki obsługujące ładowanie bezprzewodowe (indukcyjne) są coraz powszechniejsze. Dzięki nim nie martwimy się o plączące się przewody.
Koszt dopłaty: BRAK MOŻLIWOŚCI w tym wariancie wyposażeniowym.

Wnętrze inne niż czarne. Wariant Active nie pozwala na żadne opcje personalizacji tapicerki, więc wnętrze będzie czarne z niewielkimi szarymi wstawkami i odrobiną srebrnych listewek tu i tam.
Koszt dopłaty: inne warianty NIEDOSTĘPNE w tym wariancie wyposażeniowym.

17-calowe felgi aluminiowe. Wyglądają zdecydowanie lepiej, ale trzeba pamiętać, że im większa średnica felgi, tym słabszy zasięg na jednym ładowaniu. Optymalne wydają się 16-calowe felgi aluminiowe w edycji Allure.
Koszt dopłaty: BRAK MOŻLIWOŚCI w tym wariancie wyposażeniowym.

Peugeot i-Cockpit 3D. Liczniki e-208 w wariancie i-Cockpit składają się z dwóch niezależnych wyświetlaczy, z których jeden znajduje się bliżej oczu kierowcy. Powoduje to wrażenie głębi, wygląda estetycznie i, jak sądzimy, umożliwia zaprezentowanie większej liczby elementów na ekranie. Wyjątkowo dobrze prezentuje się z boku.
Koszt dopłaty: BRAK MOŻLIWOŚCI w tym wariancie wyposażeniowym.

Czujniki parkowania z przodu. Przydają się rzadziej niż te z tyłu, ale bywają istotne podczas parkowania równoległego w wyjątkowo ciasnych miejscach.
Koszt dopłaty: BRAK MOŻLIWOŚCI w tym wariancie wyposażeniowym.

Elektryczne regulowanie foteli. Choć z funkcji korzysta się rzadko, przydaje się, gdy samochodem jeździ więcej niż jedna osoba.
Koszt dopłaty: BRAK MOŻLIWOŚCI w tym wariancie wyposażeniowym.

Peugeot e-208 a konkurenci

W tej chwili głównymi konkurentami Peugeota e-208 w segmencie B są:

Peugeot e-208: recenzje i testy

W internecie nie pojawił się ani jeden test wersji wyposażeniowej Active (stan na 2019/11/24). Testy najbogatszych wersji wyposażeniowych:

> Peugeot e-208 – recenzja Autogefuehl. Ależ zachwyt, „wersja elektryczna jest najlepsza”! [WIDEO]

Wrażenia redakcji

Mieliśmy kontakt wyłącznie z bogato wyposażonym modelem GT. W porównaniu do Renault Zoe wydawał nam się ładniejszy, lecz ciasny (wzrost: 190 cm), a pozycja za kierownicą była niska jak na elektryka. Sterowanie fotelem było nieaktywne, więc nie mieliśmy możliwości dopasowania siedziska do naszych potrzeb.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 10 głosów Średnia: 4.7]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: