Na grupie Kierowcy samochodów elektrycznych w Polsce pojawiła się ciekawa kwestia. Otóż na placu Grunwaldzkim we Wrocławiu znajduje się buspas, przy którym stoi znak nakazu z tabliczką „Nie dotyczy komunikacji miejskiej”. Jak powinien się tutaj zachować kierowca samochodu elektrycznego?

Buspas z nakazem zjazdu a samochód elektryczny

Przyjrzyjmy się dobrze tej konkretnej sytuacji: autobus porusza się po wyznaczonym pasie ruchu (buspasie), który – zgodnie z Ustawą o elektromobilności – został udostępniony również samochodom elektrycznym.

> Ustawa o elektromobilności w pytaniach i odpowiedziach: darmowe parkowanie, buspasy, nalepki

Za nim jedzie kierowca samochodu elektrycznego, który dojeżdża do znaku C-9, czyli nakazu jazdy z prawej strony znaku z dodatkową tabliczką „Nie dotyczy komunikacji miejskiej” (zdjęcie na górze). Co teraz powinien zrobić?

Odpowiedź

Kierowca samochodu elektrycznego powinien zjechać z buspasa na jezdnię, tak jak wskazuje to umieszczona na znaku strzałka.

Dlaczego? Umieszczona pod znakiem tabliczka informacyjna rozszerza zastosowanie buspasa do wszystkich pojazdów komunikacji miejskiej, a nie tylko autobusów. Nie ma większego znaczenia, o jakie konkretnie pojazdy tutaj chodzi – od miejsca ustawienia znaku C-9 buspas stał się w rzeczywistości pasem, na który zostają dopuszczone wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej.

> Mandat za buspasy, czyli po co bić pianę? [FELIETON]

Dodajmy, że w tym ustawieniu znaku na Placu Grunwaldzkim widać dużą logikę i intuicję zarządcy dróg. Za przystankiem (skrzyżowaniem) wjazd na pas dla autobusów z powrotem będzie możliwy, o ile oczywiście pozwoli na to dalsze oznakowanie.

Na ilustracji: plac Grunwaldzki we Wrocławiu (c) Google Maps

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 12 głosów Średnia: 4.7]