Site icon SAMOCHODY ELEKTRYCZNE – www.elektrowoz.pl

Koniec mitu Polski jako wodorowego Kuwejtu? Rosja promuje gaz ziemny na wodór, Nord Stream 2 kluczowy

Promotorzy wodoru jako całkowicie ekologicznego paliwa starają się nie wspominać o tym, że ponad 90 procent światowej produkcji gazu pochodzi takiego czy innego przetwarzania związków węgla, co zawsze powoduje emisję CO2. Wygląda na to, że Rosja powoli odnajduje się w tej sytuacji i zrobi wiele, by wodór z elektrolizy nie miał ekonomicznego sensu.

Rosja proponuje wodór w cenie do 2 dolarów za kilogram. Przy tej cenie „zielony” gaz traci sens

Wodór można wytwarzać na kilka sposobów. Najpopularniejszą metodą jest wspomniany przez nas reforming parowy, który jest sposobem tanim i skutecznym, ale emisyjnym. Każdy kilogram wytworzonego wodoru „szarego” powoduje emisję 8,34 kilograma dwutlenku węgla z samej tylko instalacji do reformingu, bez doliczania kosztów wydobycia i transportu gazu (źródło). Przy tej emisji samochody na ogniwa paliwowe nie mają większego sensu, bo auta spalinowe wcale nie wypadają znacząco gorzej.

Metody produkcji (po lewej) i wykorzystanie wodoru (c) Towards Non-Mechanical Hybrid Hydrogen Compression for Decentralized Hydrogen Facilities, 2020

Najbardziej energożerną metodą produkcji wodoru jest elektroliza wody. Nie powoduje emisji dwutlenku węgla, ale wymaga dostarczenia około 50-60 kWh energii do wyprodukowania 1 kilograma gazu. Wodór wytwarzany w procesie elektrolizy jest „zielony”. Europa chce wspierać wodór „zielony”, Rosja właśnie przystępuje do torpedowania tych pomysłów.

Moskwa promuje gaz ziemny jako „tani i ekologicznie czysty surowiec” pozwalający na produkcję wodoru w cenie 1,5-2 dolarów za kilogram (źródło). Niemiecki Handelsblatt szacuje, że podawana przez Rosjan kwota to 1/5-1/4 ceny wodoru „zielonego”. Przy tych stawkach produkcja wodoru z odnawialnych źródeł energii nie ma sensu z biznesowego punktu widzenia.

Jednocześnie kraj wyraźnie lansuje Nord Stream 2 jako rurociąg kluczowy z punktu widzenia ekologii i podkreśla, że 70 procent jego przepustowości może zostać wykorzystane do przesyłu wodoru. Strategia dotycząca tego gazu ma powstać do końca roku. Gazprom, Rosatom, państwowa organizacja odpowiadająca za energię atomową, i Novatek, drugi największy producent gazu ziemnego w Rosji, rozpoczęły już projekty związane z produkcją wodoru z gazu ziemnego.

Zdjęcie otwierające: wypalanie gazu ziemnego (c) Jonathan Cutrer / Flickr

Aktualizacja 2020/12/01, godz. 17.27: znaleźliśmy wiarygodny i aktualny wykres dotyczący produkcji i konsumpcji wodoru. Dodaliśmy go do treści i lekko skorygowaliśmy tekst

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 8 głosów Średnia: 2.1]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Exit mobile version