Polska Grupa Energetyczna (PGE) zapowiedziała, że planuje uruchomienie farmy fotowoltaicznej o mocy do 60 MW na terenie gminy Kleszczów. Powstanie ona „tuż za płotem elektrowni [Bełchatów]”, czyli największego emitenta dwutlenku węgla w Unii Europejskiej.
Instalacja fotowoltaiczna PGE tuż obok elektrowni Bełchatów
Elektrownia Bełchatów jest największą na świecie elektrownią węglową zasilaną węglem brunatnym. Jest również największym w Unii Europejskiej pojedynczym emitentem dwutlenku węgla, tlenków azotu czy tlenków siarki oraz zawsze ląduje wysoko w rankingach najmniej efektywnych elektrowni z punktu widzenia emisji dwutlenku węgla na 1 kWh wyprodukowanej energii.
W 2014 roku Komisja Europejska nazwała ją najbardziej szkodliwą dla klimatu elektrownią w Unii Europejskiej.
> Mercedes zmienia elektrownię węglową w magazyn energii – bateriami z samochodów!
Na szczęście PGE pracuje nad zmianą wizerunku. Właśnie zdecydowano, że na 100 hektarach ziemi tuż obok osadnika (Mapa Google TUTAJ), za płotem elektrowni, zostaną ustawione panele fotowoltaiczne o łącznej mocy do 60 MW. Energii ma wystarczyć do zasilenia 100 tysięcy gospodarstw domowych (źródło).
Każda decyzja tego rodzaju jest dobra, choć trzeba pamiętać, że łączna moc wszystkich bloków węglowych Elektrowni Bełchatów to około 5,5 GW. Panele fotowoltaiczne będą więc dysponowały potencjałem odpowiadającym nieco ponad 1 procent potencjału elektrowni węglowej.
Ilustracje: (c) Mapy Google i PGE