Na grupie Kierowcy samochodów elektrycznych naszą uwagę zwróciła firma SEW Skutery elektryczne, która zareklamowała sprzedawane przez siebie pojazdy. Postanowiliśmy zapytać właściciela firmy o ceny i możliwości tych pojazdów. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

Skutery elektryczne: emco, EFUN – wywiad z właścicielem firmy SEW Skutery elektryczne

Redakcja www.elektrowoz.pl: Widziałem, że zareklamował Pan swoje skutery na grupie. Czy planuje je Pan sprzedawać czy może wypożyczać?

Tomasz Kędzierski, SEW Skutery elektryczne: Obecnie sprzedaję i wypożyczam, właściwie obie opcje funkcjonują równolegle. Jestem otwarty na potrzeby rynku, na którym nie ma mocnych, dobrych skuterów w korzystnych cenach.

Dobrze, to teraz najważniejsze: CENA. Ile kosztują takie skutery?

Nowe zaczynają się od 9 tysięcy, a kończą na 26 tysiącach złotych. Wszystko zależy od mocy i pojemności baterii, która przekłada się na zasięg. Na przykład PUSA 5000W (silnik o mocy 5 kW, czyli 6,8 KM), czyli odpowiednik skutera 125 centymetrów sześciennych o zasięgu 80-125 kilometrów to wydatek rzędu 14,5 tysiąca złotych.

Szczegółowe ceny są na stronie SEW (tutaj).

Wychodzi za tanio. Czy te skutery są homologowane na polski rynek?

Homologowane są na cały rynek europejski, z Polską włącznie. Skutery o mocy 3 kW (4,1 KM) rejestrowane są jako motorower, powyżej jako motocykle.

Dobrze, powiedzmy zatem szczegółowo, o jakich markach skuterów mówimy? Ile ważą i jaka jest szerokość kierownicy, bo ta informacja przydaje się podczas przeciskania w korkach? 🙂

Wypożyczam skutery elektryczne marki emco model Novax S4000, ważą 92, 102, 124, 144, 176 i 184 kg, szerokość kierownicy 70 centymetrów, szerokość z rozłożonymi lusterkami 87 centymetrów.

Sprzedaję nowe skutery marki EFUN model PUSA 3-5 kW, LIPO 3-5 kW i PUMA-S 9 kW, zasięgi od 50 do 200 km, od 2 kWh do 8 kWh. Model PUSA i LIPO w korkach OK. Turystyk PUMA-S trochę za szeroki na przeciskanie się w ciasnym miejskim ruchu, kierownica ma 95 centymetrów szerokości.

Jakie mają osiągi? Słyszałem, że są odpowiednikami motocykli o pojemności 125 centymetrów sześciennych – czy to prawda?

To zależy od mocy. Jest tak:

  • 3 kW to odpowiednik 50 cm3 – szybkość maksymalna 45 km/h, jazda na dowód osobisty,
  • 4 kW to odpowiednik 80 cm– szybkość maksymalna 70 km/h, wymagane uprawnienia A1 lub B,
  • 5 kW – odpowiednik 125 cm– szybkość maksymalna 90 km/h wymagane uprawnienia A1 lub B,
  • 9 kW odpowiednik 300 cm– szybkość maksymalna 120 km/h wymaganie uprawnienia A1 lub B, 0-100 w 8 sekund.

Jaka jest pojemność baterii i złącze ładowania?

Pojemność pakietu akumulatora litowo-jonowego od 2 kWh do 8 kWh, złącze ładowania to wtyk europejski 230 V. Do skutera PUSA i LIPO jest ładowarka 600 watów, do skutera PUMA-S – 1800 watów.

Czy akumulatory są wyjmowalne?

Skutery PUSA i LIPO mają wyjmowalne akumulatory.  Skuter PUMA-S ma zabudowane akumulatory.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 36 głosów Średnia: 4.3]