Według najnowszych danych, w Europie spada sprzedaż spalinowych jednośladów i quadów. Pojazdy o pojemności do 50 centymetrów sześciennych – motorowery – osiągnęły w I kwartale 2018 roku zaledwie 60 procent sprzedaży z identycznego okresu w roku 2017! Zyskują natomiast rowery elektryczne (e-bike’i) i elektryczne motocykle.

Spalinowe tracą, elektryczne zyskują

Skutery o pojemności do 50 centymetrów sześciennych (motorowery) zaliczyły spadek o 40,2 procent. Cały rynek motorowerów, motocykli i quadów zmniejszył się rok do roku o 6,1 procent. W tym samym czasie rynek elektrycznych motocykli, motorowerów i quadów urósł o 51,2 procent (!).

> Elektryczny skuter Vespa Electtrica z baterią 4,2 kWh. To tyle, ile Toyota Prius Plug-in 1. generacji!

Wzrost nakręcały przede wszystkim elektryczne motocykle, których wyniki zwiększyły się o 118,5 procent, a we Francji było to aż 228 procent! Oczywiście należy pamiętać, że wszystkie te liczby są nieporównywalne, ponieważ dotyczą różnych segmentów rynku.

Spekuluje się, że najpoważniejszy cios spalinowym motorowerom zadały e-bike’i, czyli elektryczne rowery. Są zbliżone cenowo do pojazdów spalinowych, w wariantach wyczynowych oferują podobne osiągi, a jednocześnie tankuje się je „prawie za darmo”, z gniazdka. Nie wymagają też ubezpieczenia, prawa jazdy czy okresowych przeglądów technicznych.

Sprzedaż rowerów elektrycznych w Unii Europejskiej w tysiącach egzemplarzy (1 667 = 1,667 miliona)

Szczegółowe statystyki: Visordown

Na ilustracji otwierającej: elektryczny skuter Kymco Ionex (c) Kymco

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]