Tesla wprowadziła do oferty Tesla Megapack, czyli magazyn energii o pojemności do 3 000 kWh i mocy 1 500 kW. Producent chwali się, że jego gęstość energii jest o 60 procent wyższa niż oferują konkurencyjne systemy. Pakiety Tesla Megapack można łączyć w zestawy, by osiągnąć pojemności rzędu milionów kWh, czyli GWh.

Tesla: Magazyn energii 1 GWh? Uruchomimy w mniej niż 3 miesiące

Uważa się, że spadek cen ogniw litowo-jonowych sprawi, że elektrownie pompowo-szczytowe odejdą do lamusa jako rozwiązanie archaiczne i nieopłacalne. Zamiast pompować wodę w górę, a następnie odbierać od niej energię przy spadku w dół, będziemy jako ludzkość zestawiać magazyny energii (gigantyczne baterie) zbudowane na bazie ogniw Li-ion. Tesla Megapack jest rozwiązaniem tego ostatniego rodzaju.

Tesla Megapack (c) Tesla

Aktualnie największy magazyn energii na świecie został uruchomiony przez Teslę w 2017 roku w Australii. Ma on 129 MWh pojemności i jest w stanie oddać 100 MW mocy. Producent chwali się, że w ciągu pierwszego roku pozwolił na oszczędności rzędu 40 milionów dolarów. Skądinąd wiadomo również, że spowodował obniżenie cen energii o 20 procent.

> Nissan: Leaf to magazyn energii dla domu, a Tesla marnuje zasoby

Bazując na doświadczeniach z Australii, Tesla wprowadza do oferty Tesla Megapack, czyli magazyn energii o pojemności 3 MWh. Łatwo policzyć, że ma on pojemność zaledwie 1/43 oryginalnego systemu. Firma zapowiada jednak, że Megapacki mogą być zestawiane w znacznie większe układy. Magazyn energii o pojemności 1 GWh i mocy 250 MW złożony z Megapacków jak z klocków może zostać uruchomiony w trzy miesiące na powierzchni 3 akrów (1,2 hektara, 0,012 km2), czyli cztery razy szybciej niż elektrownia wykorzystująca paliwa kopalne.

Magazyn energii złożony z Megapacków Tesli (c) Tesla

Megapacki mogą być podłączane bezpośrednio do źródeł energii odnawialnej, na przykład turbin wiatrowych lub elektrowni słonecznych. Urządzenia dostarczane są wraz z uczącym się oprogramowaniem, które pozwala na przykład na gromadzenie energii w dolinach nocnych, by ją następnie oddawać w okresach, gdy jest ona droższa lub jej brakuje.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 5]