Tesla przygotowuje się do uruchomienia w Fremont linii wytwarzającej ogniwa Li-ion. Wynika to z ogłoszeń o pracę, które zamieszczono w witrynie producenta. Przez ostatnie lata firma Elona Muska mocno przygotowywała się do rozszerzenia biznesu o ten rodzaj działalności.

Tesla chce mieć 1 000 GWh ogniw rocznie

Musk zapowiedział w zeszłym roku, że firma będzie potrzebowała 1 000 GWh / 1 TWh ogniw rocznie. Żeby osiągnąć taką wydajność – jest ona parokrotnie większa niż dzisiejsze moce przerobowe wszystkich fabryk na świecie – Tesla musiałaby mieć własną linię z ogniwami w praktyczniej każdej gigafabryce (ang. gigafactory).

Niewykluczone, że kalifornijski producent właśnie się do tego przygotowuje. Firma kupiła już niemieckiego Grohmanna, który wytwarza automatykę składającą baterie. Kupiła kanadyjskiego Hibara, który zajmuje się tym samym. Kupiła Maxwell Technologies, producenta superkondensatorów i właściciela patentów na technologie produkcji ogniw Li-ion.

> Oto samochód, który nie powinien już istnieć. Tak wynika z obliczeń niemieckich naukowców

Teraz, jak zauważył portal Electrek, Tesla szuka „Inżyniera ds. Pilotażowej Linii Produkcyjnej, Specjalisty od Ogniw”. W ogłoszeniu zdradzono, że chodzi o „zwiększenie wydajności w programie produkcji ogniw bateryjnych następnej generacji„. Wynika z niego, że w firmie istnieje już dział zajmujący się Inżynierią Ogniw (źródło).

Rolą nowego pracownika ma być m.in. zaplanowanie i uruchomienie produkcji ogniw w Europie. Co oznacza, że zapowiedziana linia montażowa w Gigafactory 4 pod Berlinem może być własną linią Tesli, a nie przestrzenią pod wynajem dla Panasonika czy LG Chem.

Aktualnie kalifornijski producent wykorzystuje  w Stanach Zjednoczonych ogniwa Li-ion dostarczane przez Panasonika, a w Chinach – przez Panasonika i LG Chem, z możliwością skorzystania z zasobów CATL:

> Chiński CATL potwierdził dostawy ogniw do Tesli. To już trzecia noga kalifornijskiego producenta

W kwietniu 2020 roku Tesla organizuje Battery & Powertrain Day. Wtedy prawdopodobnie poznamy kolejne szczegóły.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 5]