ProLogium, tajwańska firma rozwijająca zaawansowane ogniwa Li-ion, wybuduje swoją fabrykę we Francji. Pod uwagę brano ponoć Niemcy, Holandię, Zjednoczone Królestwo i Polskę, donosi Reuters, ale Francja wygrała za sprawą lobbingu jej prezydenta oraz dzięki gwarancjom dotyczącym cen energii. Nie bez znaczenia mogła być niska emisyjność lokalnego przemysłu energetycznego, który tam opiera się na siłowniach atomowych.

ProLogium może pomóc europejskiemu przemysłowi motoryzacyjnemu, ale nie zrobi tego dzięki Polsce

ProLogium już w 2019 roku chwaliło się, że dysponuje ogniwami ze stałym elektrolitem. Z czasem temat się rozmył, firma nie podbiła świata żadnym przełomowym produktem. Mimo tego wiele krajów europejskich zabiegało ponoć, by tajwańskie przedsiębiorstwo właśnie na ich terenie ulokowało fabrykę ogniw. Trudno się dziwić: dziś, gdy Inflation Reduction Act 2022, przyciąga jak magnes wszystkich producentów na kontynent północnoamerykański, każdy dodatkowy zakład na Starym Kontynencie jest na wagę złota.

Emmanuel Macron zdołał przekonać ProLogium do Francji, fabryka ogniw powstanie w Dunkierce. W tym samym mieście ulokowany zostanie zakład budowany w konsorcjum chińskiego XTC New Energy Materials oraz francuskiego Orano. Wszystko po to, by Europa była mniej zależna od dalekowschodnich producentów baterii.

Elon Musk, Tesla i Francja

To nie wszystko. Podczas zorganizowanej w Wersalu konferencji dla inwestorów o nazwie „Wybierz Francję” Elon Musk zapowiedział, że Tesla dokona w kraju „znaczących inwestycji”. W relacji Reutersa Musk był „pod wielkim wrażeniem” przyjęcia zgotowanego przedstawicielom biznesu. Nieoficjalnie mówi się, że Francja zabiegała o ulokowanie na jej terenie gigafabryki, która ostatecznie powstała pod Berlinem. Nie jest jasne, czy Tesla potrzebuje dwóch fabryk samochodów obok siebie, wiadomo natomiast, że jej portfolio nie kończy się na autach, lecz zawiera też fotowoltaikę, ogniwa, magazyny energii – i to może być duża szansa dla państwa zarządzanego przez Macrona.

Nie przegap nowych treści, OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 4.3]