Południowokoreański producent ogniw i baterii, firma SK Innovation, ogłosiła zamiary budowy drugiej fabryki baterii – również na terenie Węgier. Wkopanie kamienia węgielnego odbędzie się w marcu, a planowany czas zakończenia budowy to rok 2021.
SK Innovation na Węgrzech, LG Chem w Polsce, CATL w Niemczech
Fabryka ma być gotowa w 2021 roku, a pełną moc osiągnie w roku 2022. Koszt wybudowania fabryki oszacowano na 753 miliony euro, co stanowi równowartość ponad 3,2 miliarda złotych. Można zatem domniemywać, że mamy do czynienia z kolejną gigafabryką (ang. gigafactory), czyli zakładami, które będą produkować miliony kWh ogniw rocznie.
SK Innovation już dziś buduje w Komárom (Węgry) fabrykę ogniw bateryjnych, która ma wytwarzać 7,5 GWh ogniw rocznie. Taka ich ilość wystarczy do wyposażenia ponad 120 tysięcy samochodów w akumulatory o pojemności 62 kWh (patrz np. elektryczny Seat el-Born). Z fabryki będą wyjeżdżały ogniwa trzeciej generacji, co sugeruje udoskonalone ogniwa NMC 622 oraz najnowsze NMC 811 z gęstościami energii (grawimetrycznymi) przekraczającymi 0,3 kWh/kg.
Dodajmy, że zaledwie kilka miesięcy temu SK Innovation ogłosiło inwestycję w fabrykę w Stanach Zjednoczonych, która ma wytwarzać 9,8 GWh ogniw od 2022 roku. Południowokoreański producent prowadził również bardzo zaawansowane rozmowy z koncernem Volkswagena – które wyhamowały dopiero po ostrym proteście LG Chem.
> LG Chem grozi Volkswagenowi. Nie dostarczy ogniw, jeśli Niemcy rozpoczną współpracę z SK Innovation
Nawet jeśli współpraca z Volkswagenem nie dojdzie do skutku, szacuje się, że w 2022 roku SK Innovation będzie dysponowało mocą wytwórczą wynoszącą 60 GWh ogniw, co wystarczy na zaopatrzenie niemal miliona samochodów z bateriami 62 kWh. Minimalne moce produkcyjne mają wyglądać następująco:
- Seosan, Korea Południowa – 4,7 GWh,
- Komárom, Węgry – 7,5 GWh,
- ?, Węgry – ? GWh,
- Changzhou, Chiny – 7,5 GWh,
- Commerce (Georgia), Stany Zjednoczone – co najmniej 9,8 GWh.
To jednak wstępne, deklarowane dziś wartości. Bloomberg donosi, że w związku z gigantycznym zapotrzebowaniem na ogniwa elektryczne, SK Innovation wyda do 2025 roku równowartość 10 miliardów dolarów, żeby zwiększyć moce wytwórcze do 100 GWh (100 000 000 kWh) rocznie.