Octopus Energy to brytyjska firma, która działa na europejskim rynku energii jako producent i dostawca elektryczności. Przedsiębiorstwo zapowiedziało, że zintegruje domowe baterie Tesli (Tesla Powerwall) ze swoim systemem Kraken, by ułatwić użytkownikom czerpanie korzyści z okresów nadmiaru i niedoboru energii. Wdrożenia rozpoczną się w Hiszpanii i Zjednoczonym Królestwie.

Powerwalle Tesli sprawdzają się w Teksasie czy Kalifornii, więc sprawdzą się w Europie

Powerwalle Tesli w najbardziej podstawowym zastosowaniu pełnią rolę domowych magazynów energii: przechowują ją, gdy jest jej nadmiar, oddają wtedy, kiedy jest potrzebna. Ale Tesla od niecałych dwóch lat zachęca ich amerykańskich właścicieli do włączania swego urządzenia do systemu o nazwie Wirtualna Elektrownia. Dzięki niemu nabywca Powerwalla może nie tylko pomóc lokalnej sieci, gdy pojawiają się niedobory prądu, lecz także na tym zarobić. Wygląda na to, że podobnie będzie w Europie.

Octopus Energy zintegruje zarządzanie Powerwallami ze swoim systemem Kraken. Kraken jest zaawansowanym mechanizmem rozliczania odbiorców energii, który na całym świecie obsługuje już 54 miliony kont zarówno w Octopusie, jak też w systemach innych dostawców energii (np. E.on, Tokyo Gas, EDF Energy). Dzięki niemu nabywcy Powerwalli będą mogli wziąć udział w stabilizowaniu systemu elektroenergetycznego: pobierać energię, gdy jest tania, oddawać, kiedy zrobi się droga i trudno dostępna (V2G).

Takie działanie ma pozwolić na obniżenie rachunków za prąd. Octopus Energy mówi o oszczędnościach rzędu 250 funtów (równowartość 1 300 złotych; źródło) rocznie. Żeby ułatwić sobie wdrożenie pomysłu, firma stała się przy okazji oficjalnym instalatorem magazynów energii Tesli, przynajmniej na terenie Hiszpanii i Zjednoczonego Królestwa. Tylko w swojej ojczyźnie operator planuje zatrudnienie dodatkowych 4 000 osób, żeby podołać wyzwaniu.

Tesla Powerwall 3: cena i specyfikacja

Najnowsza generacja Tesla Powerwall 3 ma 13,5 kWh pojemności i może oddać w szczycie do 7 kW, w trybie ciągłym 5 kW. Magazyn energii jest jednofazowy i choć polska strona producenta go reklamuje (patrz TUTAJ), jego oficjalny zakup w naszym kraju nie jest na razie możliwy. Cena Tesla Powerwall wraz z instalacją i niezbędnym osprzętem to równowartość około 40-45 000 złotych. Sam magazyn to wydatek na poziomie niemal 7 500 euro, równowartość około 32 000 złotych.

Nota od redakcji Elektrowozu: brakuje nam w kraju takiego proaktywnego producenta/dostawcy elektryczności. Państwowy monopol rozleniwia…

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: