W zakładzie Northvolt Dwa uruchomionym niedaleko Northvolt Jeden w Gdańsku złożono pierwsze zestawy baterii, pochwaliła się szwedzka firma. Producent ujawnił też, że udało mu się zebrać 1,2 miliarda dolarów, które zostaną wykorzystane na rozwój w Europie i Ameryce Północnej. Wśród inwestorów znalazły się m.in. kanadyjskie fundusze emerytalne.

Northvolt rozwija się w Polsce

Northvolt produkuje moduły baterii w Northvolt Jeden od 2019 roku, ogniwa dostarczane są ze Szwecji. Chęć uruchomienia drugiego zakładu ogłoszono w 2021 roku, ma on 25 000 metrów kwadratowych powierzchni, dziś pochwalono się montażem pierwszych testowych zestawów bateryjnych mających pełnić rolę magazynów energii. Dostawy powinny wystartować pod koniec bieżącego roku. Na terenie naszego kraju nie powstają ogniwa ani akumulatory przeznaczone z myślą o samochodach elektrycznych.

Firma chwali się, że we wszystkich obszarach działalności, które obejmują przede wszystkim ogniwa Li-ion, ma zamówienia na ponad 55 miliardów dolarów. Pochodzą one m.in. z BMW, Scanii, Volvo Cars i Grupy Volkswagena. Oprócz tego ma całą rzeszę inwestorów, który wyłożyli na rozruch przedsiębiorstwa w sumie 9 miliardów dolarów. Ogniwa Li-ion produkowane są w Northvolt Ett w Szwecji, rozwijane i projektowane są w Northvolt Labs w Szwecji oraz Northvolt Cubert w Kalifornii (Stany Zjednoczone; źródło).

W kwietniu 2023 roku Northvolt i Scania pochwaliły się ogniwem prostopadłościennym, które zaprojektowano z myślą o długim czasie życia (zdjęcie poniżej; źródło). Podczas testów oceniono, że będzie ono w stanie wytrzymać 1,5 miliona kilometrów przebiegu, tyle, ile wynosi czas życia przeciętnej ciężarówki. Z naszych szacunków wynika, że są to mniej więcej 3 000 cykle pracy, 3,75 raza więcej niż uznaje się za standard w segmencie samochodów osobowych [szacunki redakcji Elektrowozu].

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: