To nie jest najświeższy news, ale uznaliśmy, że wobec coraz większej liczby firm współpracujących z CATL, warto go przytoczyć. Otóż chiński producent ogniw litowo-jonowych ogłosił, że udało mu się przebić barierę 0,3 kWh energii na kilogram ogniw. Osiągnięto dokładnie 0,304 kWh/kg, co w tej chwili jest światowym rekordem.

Granica 300 Wh/kg pokonana

Chiński Contemporary Amperex Technology (CATL) jest w absolutnej światowej czołówce, jeśli chodzi o ilość wytwarzanych ogniw litowo-jonowych. Utrwaliło się jednak przekonanie, że chińskie ogniwa są gorsze niż te, które oferują południowokoreańskie LG Chem, Samsung SDI czy SK Innovation. Firma stara się regularnie walczyć z tą opinią.

Już ponad półtora roku temu CATL obiecywał 57 kWh baterii w BMW i3 – właśnie za sprawą ogniw o wysokiej gęstości. Teraz pochwalono się stworzeniem ogniwa Li-ion o gęstości energii wynoszącej 0,304 kWh/kg. Co więcej: przecieki na ten temat pojawiały się już w połowie 2018 roku. Wysoką gęstość energii miano uzyskać dzięki katodzie bogatej w nikiel (Ni) oraz grafitowo-krzemowej (C, Si) anodzie – dotychczas za najlepszy rezultat uważano wynik Tesli, która doszła do poziomu około 0,25 kWh/kg:

Warto przy okazji zwrócić uwagę, że przy tej samej technologii ogniwa w torebkach (ang. pouch; na dole po prawej) oferują wyższą gęstości energii. Wszystko za sprawą solidnych obudów i dużych styków w wariancie prostopadłościennym (ang. prismatic; na dole, w środku), które ważą więcej przy tej samej pojemności.

Nie wiadomo, czy nowe ogniwa są już masowo produkowane i oferowane. Na razie poinformowano tylko o osiągnięciu pewnego etapu rozwoju w pracach badawczo-rozwojowych.

> Jak się zmieniała gęstość baterii przez lata i czy naprawdę nie zrobiliśmy w tej dziedzinie postępu? [ODPOWIADAMY]

Na zdjęciu: ogniwa litowo-jonowe nikiel-kobalt-mangan (NCM) firmy CATL (c) CATL

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 3.3]