Interesujące urządzenie Volkswagena. Producent pokazał naścienną stację ładowania prądem stałym, która działa z mocą do 22 kW. Ładowarka znajduje się w fazie testowej, będzie sprawdzana w wybranych fabrykach Volkswagena. W przyszłości ma pozwalać na skorzystanie z energii zgromadzonej w baterii samochodu.

Domowe DC – szybsze i wygodniejsze niż AC

Kiedy podłączamy się do gniazdka siłowego, klasycznego wallboksa czy słupka ładowania, korzystamy ze źródła prądu przemiennego (AC). Jego konwersją na prąd stały zajmuje się wbudowana w auto ładowarka. To jej wydajność i maksymalna moc ogranicza moc ładowania elektryka. Zwykle jest to 3,6 kW dla hybryd plug-in i do 11 kW dla samochodów czysto elektrycznych.

Stacja ładowania serwująca prąd stały (DC) pomija wewnętrzną ładowarkę, energia trafia bezpośrednio do baterii. Dlatego możemy się ładować z mocą 150, 100, 50, ale też 20 czy 10 kW. Prototypowe urządzenie Volkswagena nazwane po prostu DC-Wallbox oferuje moc do 22 kW. Pod względem wymiarów przypomina domowy piecyk gazowy (junkers), powinno więc się nadawać do montażu w niewielkich przestrzeniach:

Moc ładowania wynosząca do 22 kW oraz wykorzystanie prądu stałego sprawiają, że cały proces uzupełniania energii może trwać o połowę krócej niż w przypadku naściennej stacji ładowania o mocy 11 kW, a straty energii powinny być niższe. Volkswagen ID.3 58 kWh podczas dwugodzinnego postoju powinien uzupełnić niecałe 65 procent pojemności baterii – czyli niemal idealnie od 15 do 80 procent.

Producent planuje wyposażenie w DC-Wallboksy fabryk w Wolfsburgu, Brunszwiku, Hanowerze, Salzgitter i Kassel. W przyszłości urządzenia mają obsługiwać technologię V2G, tj. możliwość ładowania samochodu lub pobierania energii z baterii auta. Nie jest jeszcze jasne, jak miałoby się to odbywać, ponieważ gniazdo ładowania CCS nie obsługuje ładowania dwukierunkowego – ale Fiat czy Hyundai-Kia eksperymentują już z protezami rozwiązującymi problem.

Zdjęcie otwierające: Volkswagen ID.4 i DC-Wallbox (c) Volkswagen Group Components

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 4.8]