Podczas gdy polski Orlen widzi potencjał w rozbudowie sieci stacji tankowania, francuski TotalEnergies (dawniej: Total) postanowił sprzedać całą swoją sieć stacji paliw w Niemczech i Holandii. 1 198 placówek w Niemczech i 392 w Holandii zostaną przejęte przez kanadyjską firmę Alimentation Couche-Tard, która specjalizuje się w zarządzaniu sklepami posiadającymi w obrębie budynku bary i dystrybutory paliwa tuż obok niego. Kanadyjczycy będą też zarządzać placówkami TotalEnergies w Luksemburgu i Belgii.

Polski kierunek rozwoju kończy się na Zachodzie

TotalEnergies sprzedaje stacje paliwowe, ponieważ nie czuje się ekspertem w sektorze sklepów spożywczych, a ta wiedza powoli staje się kluczowa (źródło). Firma woli skupić się na nowej mobilności, obsłudze samochodów elektrycznych i wodorze. Co prawda placówki przez co najmniej pięć lat będą działały pod marką TotalEnergies, jednak będą własnością (Niemcy, Holandia) lub będą zarządzane na zasadach wyłączności (Belgia, Luksemburg) przez Couche-Tard.

Decyzja TotalEnergies wpisuje się w kierunek rozwoju Unii Europejskiej, promowany pakiet Gotowi na 55 (Fit for 55), który zakłada ograniczenie emisji dwutlenku węgla do 2030 roku, oraz zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od roku 2035, nawet jeśli ten ostatni ma ostatnio trudności. Do 2030 roku francuski koncern chce zmniejszyć sprzedaż produktów ropopochodnych o 30 procent.

Zamiast zajmować się paliwami, TotalEnergies będzie uruchamiać stacje ładowania przy głównych drogach oraz w dużych miastach Starego Kontynentu. Wraz z Air Liquide firma stworzy też europejską sieć stacji tankowania wodoru dla pojazdów ciężarowych. Przedsiębiorstwo jako partnera wybrało Couche-Tard, bo dostrzegło, że stacje paliw przeobrażają się powoli w sklepy z towarzyszącymi im usługami (tankowanie, myjnia, bar). Z wypowiedzi przedstawicieli innych sieci stacji tankowania wiemy, że paliwo powoli staje się wabikiem, by przyciągnąć klienta do wysokomarżowych zakupów w sklepie spożywczym czy barze.

Nie przegap nowych treści, OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]