Holenderski operator stacji ładowania samochodów elektrycznych, firma Fastned, zaprezentował przebieg ładowania elektrycznego Audi e-tron Quattro. Auto osiągnęło okolice 150 kW i trzymało je niemal do 80 procent. Jeśli ten wynik zostanie utrzymany w produkcyjnym modelu, Audi zdetronizuje Teslę.

Szybkie ładowanie Audi e-tron

Rekord szybkości ładowania w oficjalnie oferowanym samochodzie elektrycznym należy dziś do Tesli. Auta amerykańskiego producenta są w stanie wykorzystać moc do 120 kW – ale tylko na Superchargerach. Z kolei wśród prototypów najlepiej wypada Porsche, które osiągnęło:

Audi stoi w rozkroku między obydwoma światami. Wyszło już z fazy prototypu, ale nadal nie trafiło do sprzedaży – ma to nastąpić w 2019 roku. Gdy samochód stanie się dostępny, e-tron ma szansę zostać liderem szybkości ładowania na ultraszybkich ładowarkach. Wygląda to naprawdę obiecująco:

Szybkie ładowanie elektrycznego Audi e-tron na ładowarce 150+ kW (czerwona linia) i 50 kW (zielona linia) (c) Fastned

Z opublikowanego przez Rolanda van der Puta z Fastned wykresu (źródło) wynika, że elektryczne Audi rozpoczyna ładowanie z mocą około 140 kW. Przebija 150 kW i dochodzi do okolic 155 kW przy 70 procent naładowania. Szybkość gwałtownie spada dopiero w okolicy 80 procent, ale nawet przy 90 procent auto ładuje się z mocą około 80 kW – czyli o 30 kW wyższą niż inne samochody elektryczne! Do niemal 100 procent pojazd dojeżdża utrzymując 50+ kW!

Dla porównania: przy podłączeniu do ładowarki 50 kW cały proces przebiega z maksymalną mocą (zielona pozioma linia).

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 9 głosów Średnia: 4.3]