Doskonałe informacje. W ramach Europejskiego Zielonego Ładu (ang. EU Green Deal) Unia Europejska wesprze projekty infrastrukturalne kwotą 352 milionów euro, równowartością 1,65 miliarda złotych. Chodzi o około 12 000 punktów ładowania i zaledwie 18 stacji tankowania wodoru, pojawią się też zelektryfikowane porty i lotniska. Na liście dofinansowanych podmiotów znalazła się Tesla, są też firmy z Polski i inicjatywy na terenie naszego kraju. Jako pierwszy dostrzegł to Pan Kazek na Forum Elektrowozu.

Connecting Europe Facility / Łącząc Europę i 33 Superchargery oraz 9 + 90 stacji ładowania w Polsce

Zacznijmy od dofinansowania, które otrzyma Tesla Poland. Polski oddział przedsiębiorstwa zostanie dofinansowany kwotą 14,94 miliona euro (około 70 milionów złotych), z czego 11,94 miliona euro (55,9 miliona złotych) zostanie przeznaczone na rozbudowę infrastruktury na terenie naszego kraju. W Polsce mają powstać [lub ulec przebudowie?] 33 stacje ładowania. Choć uruchamia je Tesla i w dokumentacji nie ma wzmianki o ogólnodostępności, mamy nadzieję na udostępnienie co najmniej części Superchargerów posiadaczom aut innych marek (źródło). Szczególnie, że celem programu Łącząc Europę jest użytek publiczny.

Pozostała część kwoty trafi tam, gdzie Polacy lubią jeździć w wakacje – na uruchomienie Superchargerów w Słowenii i Chorwacji. Oprócz tego inny europejski oddział Tesli postawi kolejne 30 stacji ładowania na Węgrzech, w Czechach i Grecji.

Idźmy dalej: Budimex otrzyma 1,08 miliona euro (5 milionów złotych) na 9 stacji ładowania o mocy co najmniej 150 kW przy sieci dróg TEN-T w Polsce, z których każda będzie posiadała 3 punkty ładowania. Eleport zostanie dofinansowany kwotą 13,8 miliona euro (64,6 miliona złotych) na wybudowanie 138 stacji ładowania z 552 punktami ładowania (!) o mocy co najmniej 150 kW w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Na terenie naszego kraju zostanie uruchomionych 90 stacji ładowania, czyli większość z zapowiadanej liczby.

Nota od redakcji Elektrowozu: to interesujące, że 352 miliony euro zostaną przeznaczone na uruchomienie 12 000 punktów ładowania i zaledwie 18 stacji tankowania wodoru.

Nie przegap nowych treści, OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:

Jeśli chcesz wynagrodzić Czytelników, którzy są niezawodni w niesieniu pomocy na Forum Elektrowozu, możesz kupić Teslę korzystając z któregoś z tych linków polecających: 7/ nabrU, 8/ ciastek, 9/ ELuk.

Zasady zabawy znajdziesz TUTAJ.
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 4]