Tauron poinformował swych klientów, że od 2 sierpnia 2023 roku słupki ładowania w Opolu będą stopniowo przełączane do sieci Qwello Polska sp. z o.o. Dziś, 4 sierpnia, na mapie w aplikacji eMap od Taurona nie widzimy tam już ani jednego urządzenia, czyli przepięcie się dokonało. Od wspomnianego 2 sierpnia wszelkie reklamacje muszą być kierowane do nowego operatora sieci.

Opole i słupki ładowania Qwello / Tauron

Aplikację Qwello dla systemu Android można pobrać TUTAJ, dla iPhona/iOS dostępna jest TUTAJ. W obu przypadkach jest to software podpisane przez Qwello GmbH, a nie sp. z o.o. (nawet jeśli to jedno i to samo), ale aplikacja została przetłumaczona na język polski, widzi polską infrastrukturę i, co ciekawe, nie wymaga ustawiania hasła. Wystarczy dostęp do skrzynki pocztowej, na którą przyjdzie sześciocyfrowy kod dostępu.

Cennik Qwello mówi o:

  • 1,35 zł/kWh (AC; brak stacji DC w Opolu),
  • 0,09 zł/min.,
  • w godz. 17.00-8.00 maksymalna opłata za postój to 16,2 zł.

Gdy zatem założymy, że mamy ładowarkę 11 kW, to godzina ładowania wyniesie nas około 14,85 zł za pobraną energię plus 5,4 zł za czas postoju, w sumie 20,25 zł, co w przeliczeniu wyłącznie na energię daje 1,841 zł/kWh. Nie jest to kwota zbyt niska, jeśli weźmiemy pod uwagę, że aktualny cennik Tauron to 1,21 zł/kWh (AC) w wypadku zarejestrowanych użytkowników.

Ze stacji Qwello, jeżeli nie mamy innego wyjścia, najlepiej korzystać w godzinach wieczorno-nocnych i ładować się do pełna. Jeśli w naszym samochodzie musimy uzupełnić, dajmy na to, 60 kWh energii, po doliczeniu strat 69 kWh, to za cały nocny postój zapłacimy około 109 złotych, co daje 1,82 zł/kWh (liczymy tylko tę energię, która trafiła do baterii). To o około 80-100 procent drożej niż w domu w taryfie G11.

Tauron pozbywa się większości swojej infrastruktury w związku z nowelizacją Ustawy o elektromobilności z 2021 roku.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 1.8]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: