Tesla delikatnie podniosła ceny za ładowanie na Superchargerach. Z dotychczasowej średniej stawki wynoszącej 1,24 zł/kWh cena powędrowała do 1,4 zł/kWh. Ostatni raz z bardzo podobną stawką (1,38 zł/kWh) mieliśmy do czynienia na początku roku 2019. Jeszcze wcześniej stosowane były bardziej złożone stawki za czas, nie za pobraną energię.

Nowy cennik ładowania na Superchargerach

Zgodnie ze stroną Tesli obowiązują teraz następujące stawki za ładowanie (wybrane kraje, źródło):

  • Polska – 1,4 zł/kWh,
  • Niemcy – 0,35 euro/kWh,
  • Szwajcaria – 0,37 franka szwajcarskiego/kWh,
  • Norwegia – 1,7 korony/kWh,
  • Wielka Brytania – 0,26 funta/kWh.

Podwyżka w Polsce wyniosła więc niecałe 13 procent. Dla porównania: największy w Polsce operator, GreenWay, ma stawkę od 1,97 do 2,59 zł za kWh w zależności od mocy ładowania (dotyczy użytkowników zarejestrowanych w sieci).

Polskie Superchargery to wersja 2. (v2), która obsługuje moce ładowania do 150 kW. Mamy ich w kraju 8 sztuk, w Ciechocinku, Katowicach (x2), Kostomłotach, Poznaniu, Radomiu, Trzebownisku pod Rzeszowem i Warszawie:

Obecna stawka wynosząca 1,4 zł/kWh oznacza, że koszt przejechania 100 kilometrów ładowaną na Superchargerach Teslą wynosi 22-28 zł/100 km. To kwota zbliżona do kosztów spokojnej jazdy oszczędnym samochodem spalinowym (6-7 l/100 km). Oczywiście zaletą samochodu elektrycznego jest to, że możemy naładować go w domu lub za darmo w wybranym punkcie, co dla auta spalinowego jest nierealne.

Zdjęcie otwierające: ilustracyjne, Tesla Model 3 z lustrzanymi kołpakami podłączona do Superchargera (c) @spotted_model / Twitter

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]