20 marca 2021 roku oficjalnie wejdzie w życie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE, która wprowadza nowe oznakowanie portów i gniazd ładowania zgodne z normą EN 17186. Symbole mają ułatwiać użytkownikom korzystanie z ładowarek, choć trudno ocenić, czy tak rzeczywiście będzie – kształty wtyczek wydają się jednak bardziej intuicyjne.

Nowe symbole = litery wpisane w sześciokąty

Nowe symbole będą stosowane na wtyczkach lub przy punktach ładowania na ładowarkach / słupkach ładowania. Pojawią się też w okolicy portów ładowania w samochodach, na przykład na klapkach. W Polsce spodziewajmy się przede wszystkim tych liter:

  • „C” w sześciokącie na białym tle – na ładowarkach i słupkach ładowania Typu 2,
  • „C” w sześciokącie na czarnym tle – w okolicach gniazd samochodowych elektryków i hybryd plug-in Typu 2,
  • „K” lub „L” w sześciokącie na czarnym tle – przy gniazdach ładowania CCS2 (Combo2),
  • „M” lub „N” w sześciokącie na czarnym tle – przy gniazdach ładowania Chademo.

Typowa hybryda plug-in będzie więc gniazdo oznaczone literą C na czarnym tle, podczas gdy samochód elektryczny zyska oznaczenie C K (np. Tesla Model 3), C L (np. Hyundai Ioniq 5), ewentualnie C M (Nissan Leaf). Oprócz wprowadzenia lekkiego zamętu symbole będą miały jedną zaletę: pozwolą na szybką ocenę, czy auto korzysta z instalacji 400-woltowej (litery K i M), czy może stosuje instalację 800-woltową (litery L i N).

Nowe oznaczenia zaczną obowiązywać 20 marca 2021 roku, czyli w nadchodzącym tygodniu (sobota). Mają być one stosowane na pojazdach i w podręcznikach, ale nie muszą pojawiać się w aplikacjach mobilnych. Symbole powinny zostać zastosowane na wszystkich nowo wyprodukowanych pojazdach od wspomnianej daty, w starszych autach i stosowanie nie jest zalecane. Uważni obserwatorzy zauważą je już teraz na niektórych stacjach ładowania GreenWay.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 3]