Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedłużył program dotacji dla miast, które chciałyby na swoim terenie wspierać elektromobilność. Do wydania jest łącznie 10 milionów złotych, gminy mogą liczyć na wsparcie w wysokości do 50 lub do 100 tysięcy złotych.

Zachęć miasto do postawienia słupka ładowania AC

W ramach programu Gepard II – transport niskoemisyjny, część 2) Strategia dla elektromobilności, NFOŚiGW do 4 lutego 2019 roku zbiera wnioski na bezzwrotne dotacje dla gmin. Na program przeznaczono łącznie 10 milionów złotych: małe i średnie miasta mogą otrzymać do dotację w wysokości do 50 tysięcy złotych, duże miasta – do 100 tysięcy złotych. Wszyscy wnioskodawcy mogą otrzymać do 100 procent zwrotu kosztów.

> Tesla Model 3 jeszcze bez homologacji na Europę? [Bloomberg]

Pieniądze muszą zostać wydane na projekty związane z wdrażaniem elektromobilności, czyli wynikające z:

  • Planu Rozwoju Elektromobilności „Energia do przyszłości” z dn. 16.03.2017,
  • Krajowych ram polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych z dn. 29.03.2017,
  • Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych (do pobrania: Ustawa o elektromobilności FINAL – D2018000031701).

Kwoty sugerują, że jednym z najlepszych sposobów na zagospodarowanie środków będzie uruchomienie stacji ładowania półszybkiego (AC), tak zwanych słupków ładowania wykorzystujących prąd przemienny. Z naszego doświadczenia najlepszymi lokalizacjami do takich inwestycji są parkingi P+R lub miejsca położone w pobliżu atrakcji turystycznych i zabytków – zachęcają bowiem do zwiedzania lokalizacji.

Dlatego namawiamy Czytelników do jak najszybszego kontaktowania się z władzami miast i miejscowości, by zachęcić swoich przedstawicieli do zainteresowania się programem NFOŚiGW.

Szczegóły: NFOŚiGW

 

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]