Jak wychwycił portal Electrek, na stronie poświęconej Superchargerom Tesli pojawiła się aktualizacja. Właściciele wybranych Modeli S i X będą mogli skorzystać z darmowych 400 kWh energii rocznie, jeśli kupili je przed 2 listopada. Po tej dacie płacą już wszyscy, chyba że nabyli samochód z kodem pozwalającym na pół roku darmowego ładowania.
Koniec darmowych obiadów w Tesli. Czyli ładowania
Elon Musk od początku deklarował, że firma nie chce zarabiać na usłudze ładowania. Dlatego przez długi czas Tesle Model X i S można było kupić z dożywotnim darmowym ładowaniem na Superchargerach. Później „darmowe ładowanie” przeistoczyło się w darmowe 400 kWh energii, czyli mniej więcej 5-6 ładowań – odnawialne raz na rok.
Ostatecznie Musk wyznał, że darmowe ładowanie nie daje się obronić biznesowo i ostrzegł, że prędzej czy później program zostanie zakończony. Właśnie do tego doszło: kupowane od 2 listopada 2018 Tesle S i X nie otrzymają już darmowych 400 kWh rocznie. Jedynym wyjątkiem są samochody pozyskane z wykorzystaniem kodu referencyjnego, który pozwala właścicielowi na ładowanie bez opłat przez 6 miesięcy.
Cennik ładowania Tesla Supercharger
Warto dodać, że koszty ładowania na Superchargerach Tesli nadal są bardziej niż akceptowalne. W Polsce wynoszą one (źródło):
- 1 zł za minutę przy mocy powyżej 60 kW,
- 50 groszy za minutę przy mocy do 60 kW.
Przykładowo: jeśli samochód ładuje się z mocą 40 kW, jego właściciel płaci 50 groszy za 0,67 kWh energii, czyli 75 groszy za 1 kWh energii. Z kolei jeśli auto ładuje się z mocą 100 kW, jego właściciel zostanie obciążony kwotą 60 groszy za 1 kWh. Innymi słowy: im szybciej samochód się ładuje, tym lepiej dla właściciela – ponieważ koszty ładowania zbliżają się do cen energii w domowej taryfie G11.
> Oto jak wygląda ładowanie Porsche Mission E Cross Turismo – ponad 2x szybciej niż Tesla! [wideo]
Sytuacja nie jest tak różowa w przypadku operatorów, którzy żyją wyłącznie z usługi ładowania samochodów elektrycznych. Na stacjach Greenway jedna kilowatogodzina (kWh) energii kosztuje przy szybkim ładowaniu co najmniej 1,89 zł. Dodajmy, że „szybkie ładowanie” oznacza tu maksymalną moc wynoszącą 50 kW.