Jak wychwycił portal Electrek, na stronie poświęconej Superchargerom Tesli pojawiła się aktualizacja. Właściciele wybranych Modeli S i X będą mogli skorzystać z darmowych 400 kWh energii rocznie, jeśli kupili je przed 2 listopada. Po tej dacie płacą już wszyscy, chyba że nabyli samochód z kodem pozwalającym na pół roku darmowego ładowania.

Koniec darmowych obiadów w Tesli. Czyli ładowania

Elon Musk od początku deklarował, że firma nie chce zarabiać na usłudze ładowania. Dlatego przez długi czas Tesle Model X i S można było kupić z dożywotnim darmowym ładowaniem na Superchargerach. Później „darmowe ładowanie” przeistoczyło się w darmowe 400 kWh energii, czyli mniej więcej 5-6 ładowań – odnawialne raz na rok.

> Ile kosztuje Tesla w Polsce? Najtańszy Model S 75D to ~420 tysięcy złotych. W przyszłym roku tańszy będzie Model 3

Ostatecznie Musk wyznał, że darmowe ładowanie nie daje się obronić biznesowo i ostrzegł, że prędzej czy później program zostanie zakończony. Właśnie do tego doszło: kupowane od 2 listopada  2018 Tesle S i X nie otrzymają już darmowych 400 kWh rocznie. Jedynym wyjątkiem są samochody pozyskane z wykorzystaniem kodu referencyjnego, który pozwala właścicielowi na ładowanie bez opłat przez 6 miesięcy.

Cennik ładowania Tesla Supercharger

Warto dodać, że koszty ładowania na Superchargerach Tesli nadal są bardziej niż akceptowalne. W Polsce wynoszą one (źródło):

  • 1 zł za minutę przy mocy powyżej 60 kW,
  • 50 groszy za minutę przy mocy do 60 kW.

Przykładowo: jeśli samochód ładuje się z mocą 40 kW, jego właściciel płaci 50 groszy za 0,67 kWh energii, czyli 75 groszy za 1 kWh energii. Z kolei jeśli auto ładuje się z mocą 100 kW, jego właściciel zostanie obciążony kwotą 60 groszy za 1 kWh. Innymi słowy: im szybciej samochód się ładuje, tym lepiej dla właściciela – ponieważ koszty ładowania zbliżają się do cen energii w domowej taryfie G11.

> Oto jak wygląda ładowanie Porsche Mission E Cross Turismo – ponad 2x szybciej niż Tesla! [wideo]

Sytuacja nie jest tak różowa w przypadku operatorów, którzy żyją wyłącznie z usługi ładowania samochodów elektrycznych. Na stacjach Greenway jedna kilowatogodzina (kWh) energii kosztuje przy szybkim ładowaniu co najmniej 1,89 zł. Dodajmy, że „szybkie ładowanie” oznacza tu maksymalną moc wynoszącą 50 kW.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 5]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: