Greenway ogłosił właśnie gigantyczny sukces. Firma już dziś zarządza 120 stacjami ładowania samochodów elektrycznych w Polsce i Słowacji, a w najbliższych latach uruchomi łącznie aż 850 w Polsce, Czechach, na Słowacji, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Najważniejsza część środków zostanie przeznaczona na rozbudowę infrastruktury w Polsce.

Greenway liderem w Europie Środkowej i Wschodniej?

Firma poinformowała właśnie, że została nagrodzona grantem w wysokości 17 milionów euro (równowartość 73 milionów złotych) przyznanym w ramach programu InnovFin. Łącznie inwestycje – także ze środków prywatnych – mają wynieść 145 milionów złotych w ciągu najbliższych 2-3 lat. Dzięki niemu firma będzie inwestować przede wszystkim w Polsce, gdzie uruchomi docelowo:

  • 20 ultraszybkich stacji ładowania prądem stałym (DC) o mocy do 350 kW,
  • 300 szybkich stacji ładowania prądem stałym (DC) o mocy do 50 kW (dziś jest ich w Polsce około 6 razy mniej),
  • 310 półszybkich stacji ładowania prądem przemiennym (AC) o mocy do 11/22/44 kW.
  • 10 magazynów energii.

Przy nałożeniu na mapę Polski wygląda to mniej więcej tak:

> Mapa stacji ładowania Greenway na tle Polski, czyli ile będziemy mieli punktów ładowania w następnej dekadzie

Oprócz tego grant zostanie wykorzystany do rozbudowywania infrastruktury w Czechach, na Słowacji oraz w państwach bałtyckich. Najważniejsze jednak będą inwestycje w Polsce, dlatego firma przenosi swoją centralę ze Słowacji do Polski.

> Ceny prądu 2019 w Polsce: niewielkie podwyżki w domach, gigantyczne na stacjach ładowania?

Warto dodać, że na terenie Czech firma będzie konkurować bezpośrednio z naszym polskim Orlenem, który wraz z CEZ-em uruchomi u naszych południowych sąsiadów 10 stacji ładowania do końca 2018 roku. Co ciekawe firma inwestuje też w Niemczech, natomiast w Polsce, po szumnych zapowiedziach ze stycznia 2018 postawiono jedną ładowarkę przy centrali firmy i… na razie na tym się skończyło. Wierzymy jednak, że do końca 2019 roku uda się postawić obiecywane „około 50 stacji ładowania„.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]