Tesla opublikowała aktualizację oprogramowania, dzięki której amerykańskie wersje Modelu 3 zaczną współpracować z adapterem Chademo (właściwie: CHAdeMO). Pozwala on na skorzystanie z szybkich stacji ładowania, które nie są Superchargerami. Coś, co w Europie dostępne było od razu – chodzi o dostępność alternatywy – w Stanach Zjednoczonych pojawiło się po dwóch latach od premiery samochodu.

Tesla Model 3 i adapter Chademo – to się może przydać przy imporcie auta z USA

Europejskie Tesle wyposażone są w różne gniazda ładowania w zależności od wariantu: Modele S i X posiadają gniazda fizycznie kompatybilne z Type 2, z kolei Model 3 dysponuje złączem CCS. W tych pierwszych można zastosować zarówno przejściówkę Type 2-Chademo, jak i najnowszą Type 2-CCS, w którą można zaopatrzyć się w serwisie Tesli.

> Tesla Model S 100D ładująca się z mocą 135 kW przez CCS. Szybciej niż na Superchargerze!

Z kolei w amerykańskich wersjach samochodów wygląda to nieco inaczej: wszystkie wyposażone są w to samo gniazdo będące własnym standardem Tesli. Jednak właściciele Modeli S i X mogli się ładować na Superchargerach oraz ładowarkach Chademo – właśnie za sprawą przejściówki Chademo-Tesla. Te same adaptery nie chciały działać w Modelu 3.

Tesla właśnie udostępniła oprogramowanie 2019.24.1, które sprawia, że amerykańska wersja Modelu 3 staje się kompatybilna z wspomnianą przejściówką. Po dwóch latach od premiery samochodu na rynku… (źródło)

To dobra wiadomość nie tylko dla Amerykanów, którzy wreszcie dostaną alternatywę dla Superchargergów. Otóż jeśli ktoś decyduje się na import Tesli Model 3 ze Stanów Zjednoczonych, odcina się od możliwości korzystania z sieci europejskich Superchargerów (samochód ma gniazdo Tesli, a Supercharger – wtyczkę Type 2 lub CCS). Taka przejściówka może sprawić, że będzie mógł naładować auto na innych stacjach ładowania. Nie osiągnie prawdopodobnie więcej niż 50 kW, ale zawsze to lepiej niż ładowanie się z domowego gniazdka z mocą do 11 kW.

Zdjęcie otwierające (ilustracyjne): ładowanie europejskiej Tesli Model X na stacji ładowania Chademo z wykorzystaniem przejściówki. Zdjęcie zaprezentowane wyłącznie w celu ukazania, jak funkcjonuje adapter Chademo (c) Bjorn Nyland / YouTube

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 2 głosów Średnia: 5]