Greenway poinformował, że 3/4 kierowców samochodów elektrycznych w Polsce zarejestrowało się w sieci. Czyli 1 250 użytkowników. Jaka ich część będzie regularnie korzystać ze stacji po wejściu w życie opłat za ładowanie?

Kierowcy zarejestrowani a kierowcy korzystający

W sieci Greenway dominują właściciele aut Tesla Model S, Nissan Leaf i BMW i3, którzy stanowią łącznie ponad 60 procent użytkowników. Największa liczba elektryków znajduje się w województwie mazowieckim (350+ aut), na dalszych pozycjach są małopolskie, śląskie i pomorskie, które razem mają zaledwie 250 samochodów elektrycznych.

> Parlament Europejski przegłosował: nowe budynki obowiązkowo przygotowane pod stacje ładowania

Od 7 maja zacznie obowiązywać oficjalny cennik Greenway, który zakłada koszt 1 kilowatogodziny na poziomie 1,89 zł przy ładowaniu szybkim. Wszyscy właściciele kart Greenway muszą do tego dnia podać dane karty płatniczej, w przeciwnym razie ładowanie przestanie być możliwe.

Doświadczenia z innych rynków pokazują, że wprowadzenie opłat za ładowanie powoduje spadek liczby ładowań o 50-90 procent, w zależności od cen i rynku. Płatne stacje ładowania przestają być urządzeniami na każdą okazję, a stają się czymś, z czego korzysta się wyłącznie w czasie potrzeby.

Oprócz stacji ładowania Greenway jeszcze w tym roku mają stanąć w Polsce pierwsze stacje ładowania firmy Ionity. Ekspansję w tym obszarze zapowiedziały również Orlen i Lotos.

> STRZELNO. Nowa stacja ładowania samochodów elektrycznych Zepto.pl

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 4.8]