Od 7 do 21 sierpnia będą trwały prace, które sprawią, że w aplikacji mObywatel pojawi się tymczasowe prawo jazdy. Będzie ono dostępne tuż po zdaniu egzaminu i będzie ważne przez 30 dni. To pełnoprawny dokument, który upoważnia do korzystania z pojazdów określonej kategorii i dotyczy zarówno świeżo upieczonych kierowców, jak też osób, które zdały egzaminy na nowe kategorie.

Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel

Jak informuje minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński, tymczasowe prawo jazdy powinno pojawiać się u wszystkich zainteresowanych od przyszłego tygodnia, tj. od 14 sierpnia. Prace wdrożeniowe powinny potrwać najpóźniej do 21 sierpnia. Tymczasowe prawo jazdy będzie dotyczyć kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T. Dane do Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) będą przekazywane bezpośrednio przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych (PWPW), z kolei wynik egzaminu zostanie uzupełniony w Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) przez egzaminatora z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD).

Kompletne dane z PKK – osobowe plus wynik egzaminu – pojawiają się w CEK i u lokalnego Starosty, CEK generuje tymczasowe prawo jazdy, które można pobrać do aplikacji mObywatel.

Tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel. Kolaż (c) Ministerstwo Cyfryzacji

Usługa ma działanie raczej marketingowe, zachęcające do instalacji aplikacji mObywatel. Uprawnienia uzyskujemy po zdaniu odpowiedniego egzaminu, jeśli CEK jest w stanie wygenerować wtedy tymczasowe prawo jazdy, to znaczy, że kontrolująca nas policja może potwierdzić nasze uprawnienia. Podczas kontroli nie musimy mieć przy sobie ani plastiku, ani żadnego innego dowodu tożsamości – wystarczy pamiętać swój numer PESEL.

Tymczasowe prawo jazdy ważne jest tylko w Polsce, to samo dotyczy możliwości potwierdzenia naszych uprawnień online. Jeśli wyjeżdżamy z kraju, powinniśmy mieć ze sobą plastikowy dokument.

Nie przegap nowych treści, OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:

Jeśli chcesz wynagrodzić Czytelników, którzy są niezawodni w niesieniu pomocy na Forum Elektrowozu, możesz kupić Teslę korzystając z któregoś z tych linków polecających: 7/ nabrU, 8/ ciastek, 9/ ELuk.

Zasady zabawy znajdziesz TUTAJ.
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 1]