Mateusz Morawiecki ogłosił na Iksie (dawniej: Twitter), że od 4 września od godziny 12.00 samochody osobowe i motocykle mogą poruszać się autostradą A1 bezpłatnie. Promocja obowiązuje do godz. 23.59 w niedzielę, 31 grudnia 2023 roku. Opłaty pobierane były przez prywatną firmę, dlatego uzyska ona rekompensatę, na który zrzucą się wszyscy podatnicy, również ci nieposiadający praw jazdy.

Darmowe przejazdy autostradą A1

Autostrada A1 zarządzana była przez spółkę Gdańsk Transport Company SA, przejechanie jej w całości motocyklem lub samochodem osobowym (pojazdy kategorii 1 i 1A) między węzłami Rusocin i Nowa Wieś kosztowało 29,9 złotego. Od poniedziałku, 4 września, taki przejazd odbywa się bezpłatnie. Należy jednak pamiętać, że zwolnienie z opłat nie oznacza otwartych bramek, na wjeździe należy pobrać bilet, na zjeździe przekazać go inkasentowi, który otworzy nam szlaban (źródło).

Powyższe uwagi nie dotyczą samochodów zarejestrowanych w systemie AmberGo, w ramach którego płatności odbywały się automatycznie. Nie dotyczą również pojazdów innych kategorii, dla których maksymalna opłata za przejazd to 71 zł (kategorie 2-4) lub 298,9 zł (kategoria 5, transport najcięższy). Opłaty zostały zniesione dla kierowców wszystkich samochodów osobowych i motocykli, nie tylko aut elektrycznych.

Bramki na autostradzie A1 (c) Gdańsk Transport Company SA

Decyzja Ministerstwa Infrastruktury jest kolejna po czerwcowej ustawie, która zniosła opłaty na wszystkich odcinkach autostrad zarządzanych przez państwo. Tym razem jednak bezpłatne przejazdy dotyczą zewnętrznego, prywatnego podmiotu, którego straty będą musiały zostać zrekompensowane w inny sposób. Do wyrównania zostanie wykorzystany Skarb Państwa, czyli za darmowe przejazdy zapłacą wszyscy podatnicy.

Nie przegap nowych treści, OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy:

Jeśli chcesz wynagrodzić Czytelników, którzy są niezawodni w niesieniu pomocy na Forum Elektrowozu, możesz kupić Teslę korzystając z któregoś z tych linków polecających: 7/ nabrU, 8/ ciastek, 9/ ELuk.

Zasady zabawy znajdziesz TUTAJ.
Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 5 głosów Średnia: 2.6]