Katalog samochodów elektrycznych został stworzony przez redakcję www.elektrowoz.pl jako pomoc dla urzędników przyznających mandaty za parkowanie. Staraliśmy się uwzględnić w nim wszystkie dostępne w Polsce auta czysto elektryczne (bez silników spalinowych) wraz z cechami charakterystycznymi.

Katalog będzie na bieżąco uaktualniany. Katalog ma służyć jako wsparcie dla osób wystawiających mandaty za parkowanie lub szkolących takie osoby. Ta wersja katalogu nie zawiera danych technicznych.

Jeśli interesują cię dane techniczne samochodów, ceny, zasięgi, parametry baterii i tak dalej, klikaj nazwy aut w śródtytułach (te, które się dadzą kliknąć).

Samochody elektryczne w Polsce (spis alfabetyczny)

BMW

BMW i3, BMW i3s

Znaki szczególne: charakterystyczna wysoka sylwetka, wąskie opony, tylne światła zatopione pod klapą, złamana dolna linia okien na tylnych drzwiach, oznaczenie „i3” lub „i3s” po prawej strony tylnej klapy.

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: TAK, z BMW i3 REx, czyli samochodem elektrycznym ze niezeroemisyjnym generatorem energii.

Citroen

Citronen C-Zero

Znaki szczególne: mały, małe koła, nietypowy, duża przednia szyba, najczęściej z jedną wycieraczką z przodu na długim wysięgniku.

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: umiarkowana.

Fiat

Fiat 500e

Znaki szczególne: brak rury wydechowej pod tylnym zderzakiem.

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: TAK, Fiat 500 (spalinowy) i 500e (elektryczny) wykorzystują to samo nadwozie i wnętrze.

Ford

Ford Focus Electric

Znaki szczególne: napis „electric” na przednich drzwiach, napis „electric” po prawej stronie tylnej klapy, w obu przypadkach „e” stylizowane jest na wtyczkę; charakterystyczne 15-ramienne felgi.

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: TAK, wizualnie samochód praktycznie nie różni się od spalinowego Forda Focusa, nie licząc wspomnianych napisów i braku rury wydechowej.

Hyundai

Hyundai Ioniq Electric

Znaki szczególne: zamknięty przód, bez kratki chłodnicy, napis „electric” na tyle samochodu (po prawej stronie).

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: TAK, z Hyundai Ioniq Plug-in i Ioniq Hybrid.

Kia

Kia Soul EV/Electric

Znaki szczególne: zamknięta atrapa chłodnicy z przodu (brak kratki), napis „electric” na stylizowanej plakietce niedaleko prawego tylnego światła, możliwe naklejki „Soul Electric” lub „Soul EV” z boku na drzwiach lub nadwoziu.

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: TAK, auto podobne do spalinowej wersji Kia Soul.

Mercedes-Benz

Mercedes B250e

Znaki szczególne: napis „ELECTRIC DRIVE” nad prawym światłem z tyłu, możliwe naklejki „Electric Drive” i symbol wtyczki na tylnych  drzwiach lub nadwoziu, możliwe niebieskie stylizacje na atrapie chłodnicy z przodu.

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: TAK, auto podobne do wersji spalinowej.

Mitsubishi

Mitsubishi i-MiEV

Znaki szczególne: mały, małe koła, nietypowy, duża przednia szyba (patrz też: Citroen C-Zero)

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: umiarkowana.

Nissan

Nissan Leaf 2011-2017

Znaki szczególne: przypomina żabę, wyłupiaste reflektory z przodu, napis „zero emission” z niebieskim „e” na przednich drzwiach, napis „zero emission” z niebieskim „e” na tylnej klapie, napis „LEAF” po lewej stronie tylnej klapy.

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: umiarkowana, brak spalinowych wariantów Nissana Leafa.

Nissan Leaf 2018

Znaki szczególne: napis „zero emission” ze stylizowanym niebieskim „e” na przednich drzwiach oraz tylnej klapie, napis „LEAF” na tylnej klapie.

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: spora, samochód przypomina auta spalinowe, np. Nissan Micra, Nissan Juke.

Nissan e-NV200

Znaki szczególne: port ładowania pod klapką z napisem Nissan (musi być otwarty przez kierowcę), napis „zero emission” ze stylizowanym niebieskim „e” na przednich drzwiach, napis „zero emission” ze stylizowanym niebieskim „e” na tylnych drzwiach, charakterystyczne niebieskie „e” w symbolu „e-NV200” z tyłu.

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: spora ze względu na spalinowe warianty Nissana NV200.

Opel

Opel Ampera E

Znaki szczególne: klapka ładowania przy przednim lewym kole, napis „Ampera-e” na błotnikach z przodu oraz na tylnej klapie auta.

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: umiarkowana; nazwa bardzo podobna do posiadającego silnik spalinowy Opla Ampera; wyglądem przypomina podniesione hatchbacki.

Peugeot

Peugeot iOn

Znaki szczególne: mały, małe koła, nietypowy, duża przednia szyba, często jedna wycieraczka z przodu na długim wysięgniku (patrz też: Citroen C-zero, Mitsubishi i-MiEV).

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: umiarkowana.

Renault

Renault Zoe

Znaki szczególne: port ładowania pod klapką ze znaczkiem Renault (musi być otwarty przez kierowcę), napis „Zoe” na tylnej klapie, pod znaczkiem Renault.

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: umiarkowana; brak spalinowych wariantów Zoe.

Smart ED (Electric Drive)

Znaki szczególne: brak.

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: TAK.

Tesla

Tesla nie produkuje w ogóle samochodów z silnikami spalinowymi. Każde auto ze znaczkiem „T” (Tesla) jest autem elektrycznym.

Tesla Model 3

Znaki szczególne: charakterystyczny znaczek z zaostrzonym „T” na masce z przodu oraz na klapie bagażnika z tyłu

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: umiarkowana

Tesla Model S

Znaki szczególne: charakterystyczny znaczek z zaostrzonym „T” na masce z przodu oraz na klapie bagażnika z tyłu

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: umiarkowana.

Tesla Model X

Znaki szczególne: charakterystyczny znaczek z zaostrzonym „T” na masce z przodu oraz na klapie bagażnika z tyłu, tylne drzwi otwierane do góry.

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: znikoma.

Volkswagen

VW e-Up

Znaki szczególne: zamknięta atrapa kierownicy, oznaczenie „e-Up” na tylnej klapie z niebieskim „e”.

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: TAK.

VW e-Golf

Znaki szczególne: zamknięta atrapa chłodnicy na wysokości znaczka VW, oznaczenie „e-Golf” na atrapie chłodnicy ze stylizowanym „e”, oznaczenie „e-Golf” na tylnej klapie ze stylizowanym „e”.

Możliwość pomylenia z autem niezeroemisyjnym: TAK.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 24 głosów Średnia: 4.3]