W prezentacji strategii w Berlinie, Volkswagen poinformował, że przeznaczył 20 miliardów euro (równowartość 84 miliardów złotych) na zabezpieczenie dostaw baterii do swoich samochodów. Koncern ma zamiar produkować auta elektryczne w 16 fabrykach na świecie. Wśród nich znajduje się Września w Polsce.

Września z fabryką samochodów elektrycznych?

W planach Volkswagena pojawiła się Września jako miejsce, w którym będą produkowane samochody elektryczne VW. Fabryka ma zostać przestawiona/rozbudowana do 2022 roku. To znaczy, że od mniej więcej 2023 roku Polacy będą mogli kupować samochody elektryczne Volkswagena produkowane w naszym kraju. Mogą to być jednak dostawcze VW e-Craftery i e-Caddy.

> Elektryczny VW Caddy w 2020 roku? Będzie konkurencja dla Renault Kangoo?

Pytanie, czy taka deklaracja nie stanowi zagrożenia dla projektu Polskiego Samochodu Elektrycznego? A może wręcz przeciwnie, umocni go, ponieważ nasze polskie auto powstanie na bazie komponentów VW?

Roadmap E drogą do podbicia elektrycznego świata

Volkswagen ogłosił, że przeznaczył 20 miliardów euro na zabezpieczenie dostaw baterii do 2022 roku. Nie podano, z jakimi partnerami zawiązano umowę, wiadomo jednak, że są to zarówno producenci z Chin, jak i z Europy. Dodajmy, że LG Chem buduje fabrykę ogniw elektrycznych pod Wrocławiem właśnie z myślą o markach z Grupy Volkswagena: Porsche i Audi.

> Schwarzenegger chce oskarżyć przemysł naftowy o MORDERSTWO z premedytacją [Politico]

W ramach strategii Roadmap E 16 fabryk Volkswagena na całym świecie zacznie produkować auta elektryczne do końca 2022 roku. Dziś w wytwarzanie elektryków zaangażowane są zaledwie trzy fabryki.

Żeby unaocznić skalę tych inwestycji warto dodać, że w samym tylko 2018 roku Volkswagen wyda niemal 20 miliardów euro na samochody tradycyjne, napędzane silnikami spalinowymi. W ciągu pięciu lat te inwestycje mają wynieść w sumie 90 miliardów euro, czyli więcej niż wynoszą roczne wydatki Polski z budżetu.

> Ile kobaltu jest w baterii do samochodu elektrycznego? [ODPOWIADAMY]

 

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 5]