Przedłuża się nerwowe oczekiwanie chińskich producentów i dystrybutorów samochodów z Państwa Środka. Niemiecki Spiegel dowiedział się, że decyzja w sprawie ceł na chińskie elektryki nie zostanie ogłoszona przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które zaplanowano na niedzielę, 9 czerwca. Wcześniej sygnalizowano, że stawki ceł tymczasowych zostaną ujawnione 5 czerwca.

Cła na elektryki z Chin. Ich zwiastunem mogą być ceny Omoda E5 z Hiszpanii

Przesunięcie terminu związane ma być to z nadchodzącymi wyborami – nie chciano rzekomo, żeby kwestia ceł stała się elementem kampanii wyborczej – to z problemem technicznym z dokumentem, dowiedział się Reuters (źródło). Nowa data ogłoszenia decyzji to poniedziałek, 10 czerwca. Chiny nazywają badanie Komisji Europejskiej „nierozsądnym” i niezgodnym z zasadami międzynarodowej wymiany handlowej.

Śledztwo może potrwać do 13 miesięcy, pierwsze tymczasowe decyzje mogły zostać ogłoszone w 9 miesięcy po oficjalnym komunikacie, czyli po 4 czerwca. Na celowniku były BYD, Geely (właściciel marek Volvo, Polestar, Lynk & Co, Zeekr, Lotus) i SAIC (MG, Maxus, IM), które Unia Europejska oskarża o otrzymywanie dofinansowań od chińskiego rządu w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej na europejskim rynku, ale regulacje mogą dotknąć wszystkich modeli Made in China. Tymczasowe cła mają dotyczyć zarówno pojazdów nowych, jak też tych, które zostały już sprzedane, czyli obciążą albo producenta, albo dystrybutora, albo, w ostateczności, właściciela samochodu.

Pierwszy zwiastun wyższych stawek za import chińskich aut do Unii Europejskie to… ceny Omoda E5, elektrycznej wersji Omody 5 produkowanej przez Chery. Wpadł na nie w Hiszpanii EVadam (źródło). Okazuje się, że wersja Comfort modelu kosztuje od 37 900 euro, co w Polsce odpowiadałoby 164 400 złotym. Omoda E5 jest crossoverem segmentu C, bezpośrednim konkurentem Kii Niro EV, która przy nieco większej baterii (64,8 kWh w Kii vs 61 kWh w Omodzie E5) dostępna jest na wyprzedaży rocznika 2023 od 157 326 złotych.

Nota od redakcji Elektrowozu: Omoda E5 zadebiutuje w Polsce podczas oficjalnego wejścia marek Omoda i Jaecoo do Polski, 11 czerwca.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 0 głosów Średnia: 0]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: