Tesla potwierdziła, że w 2020 roku uruchomi w Szanghaju swoją kolejną wielką fabrykę: Gigafactory 3. Nie słychać natomiast, żeby firma planowała rozwój linii montażowej znajdującej się w Europie – choćby tylko o dodatkową ścieżkę zajmującą się składaniem Modelu 3.

Chiny vs Tesla, czyli przeciąganie liny

Chińskie prawo jest jasne: żeby producent mógł sprzedawać samochody na chińskim rynku, musi być na nim obecny ze swoją fabryką – Państwo Środka nie pozwala bowiem na import aut z zagranicy. Co więcej: do niedawna fabryka musiała być uruchomiona w ramach joint-venture z lokalnym producentem, a to nie odpowiadało Tesli. Dlatego firma Elona Muska, mimo licznych zaproszeń ze strony Chin, obiecywała współpracę, ale się do niej nie paliła.

Sytuacja zmieniła się dopiero po nowelizacji prawa, którą wprowadził chiński rząd. Tesla – i każdy inny producent spełniający określone warunki – może otrzymać pozwolenie na wybudowanie i samodzielne kontrolowanie własnej fabryki. To ewenement; Państwo Środka dotychczas stosowało rozwiązania siłowe: „Nie chcesz u nas sprzedawać? Żaden problem, poradzimy sobie bez ciebie”.

Chiny zmieniły prawo specjalnie dla Tesli

We wtorek, 10 lipca 2018 roku, Tesla oficjalnie poinformowała (źródło), że na terenie Chin wybuduje Gigafactory 3. W 2020 roku ma w niej ruszyć produkcja samochodów elektrycznych, a w 2022 roku budowa zakładów ma zostać sfinalizowana – linie montażowe powinno wtedy opuszczać 500 tysięcy samochodów rocznie.

Na terenie Chin stanie fabryka, ale też centrum badawczo-rozwojowe i sprzedażowe Tesli. To znaczy, że mieszkańcy Państwa Środka będą mogli korzystać z wytworzonych lokalnie aut. Jako że uruchomienie zakładów tej wielkości wymaga gigantycznych nakładów finansowych, można się spodziewać, że w ciągu najbliższych lat Tesla nie zdecyduje się na inwestycję w Europie.

A to z kolei sugeruje, że napływające do Europy Tesle będą pochodziły albo ze Stanów Zjednoczonych, albo też z Chin. Lokalna montażownia będzie je tylko składała i wprowadzała na europejski rynek.

|REKLAMA|
|/REKLAMA|

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 9 głosów Średnia: 4.7]