Tesla właśnie dodała do amerykańskiego (=w USA) konfiguratora Model Y AWD nie-Long Range, czyli wersję z dwoma odlewami i baterią strukturalną. Samochód będzie do odbioru na terenie Stanów Zjednoczonych w okresie kwiecień-czerwiec, czyli niemalże od ręki. To dobry znak, bo sugeruje, że producent zaczął sobie radzić sobie z masową produkcją ogniw 4680. A jeśli tak, to następnym krokiem będzie zastosowanie ich w innych wariantach crossovera i międzynarodowa ekspansja.

Ogniwa 4680 i bateria strukturalna masowo dostępne

Wdrażanie ogniw 4680 idzie Tesli wolniej niż się spodziewano. Zrezygnowano z nich już w Semi, obecnie są one oferowane wyłącznie w Tesli Model Y Dual Motor All-Wheel Drive /w skrócie: AWD/, wariancie z napędem na obie osie, ale nie Long Range. W odróżnieniu od Modelu Y LR z zasięgiem 330 mil (531 km) EPA, auto ma 279 mil (449 kilometrów) EPA zasięgu i kosztuje od 49 990 dolarów. Początkowo było oferowane tylko pracownikom Giga Texas, następnie pojawiało się w konfiguratorze w okolicy fabryki, dziś jest widoczne w całych Stanach Zjednoczonych.

Tesla Model Y AWD, wariant z ogniwami 4680 zamiast 2170, dostępna w amerykańskim konfiguratorze (c) Tesla

Anody powstają w procesie suchym, ale są zbudowane z węgla, choć miały być z krzemu – to może przesądzać o niższym zasięgu samochodu. Katody nadal tworzone są w procesie mokrym, jednak warto tu dodać, że zaledwie kilka dni temu Tesla utworzyła stanowisko dyrektora ds. rozwoju suchej elektrody i zatrudniła nań Matta Tylera, przez ostatnie sześć lat wiceprezesa firmy 24M ds. produkcji o wysokim stopniu zaawansowania. 24M chwali się opracowaniem między innymi grubej półstałej katody sodowej, która nie zawiera kobaltu ani niklu.

Mniej więcej w tym samym czasie Giga Texas pochwaliła się wydajnością na poziomie 4 000 samochodów tygodniowo, co daje 208 000 samochodów rocznie.

Jeżeli zatem linie produkcyjne ogniw 4680 wystarczają dziś do obsłużenia amerykańskich zamówień na Teslę Model Y AWD, to ich wydajność musi być już na poziomie zbliżonym do zadowalającego. Kolejny etap to ekspansja Modelu Y AWD w Kanadzie, zastosowanie ogniw 4680 w innych wariantach Modelu Y, może użycie ich w projekcie Highland. Równolegle mogą wystartować linie wytwarzające ogniwa 4680 w Giga Berlin – nie spodziewajmy się ich jednak przed rokiem 2024-2025.

Kiedy w Europie Tesla Y + HW4?

Nowa generacja platformy sprzętowej została już namierzona i pokazana, ale nie ma jej jeszcze w samochodach, które trafiały do odbiorców pod koniec I kwartału 2023. Z nieoficjalnych informacji, jakie dotarły do redakcji Elektrowozu, wynika, że produkcja Modelu Y z nowym komputerem wystartuje pod koniec II kwartału 2023, prawdopodobnie w drugiej połowie czerwca, dostawy ruszą więc w III kwartale. Tuż przed wakacjami ma też dojść do zmian w lakierni, kolor czerwony wielowarstwowy (Red Multi-Coat; aktualnie tylko RWD) zostanie uzupełniony lub zastąpiony wiśniowym (Midnight Cherry Red; aktualnie tylko LR i Performance):

Czy więc warto poczekać, wstrzymać się z zakupem nowego Modelu Y? Bardzo precyzyjnie odpowiedział na to dan_1982:

kolega ma racje, możesz czekać w nieskończoność. Nawet jeżeli czekasz na konkretny element strukturalny auta. Od zamówieniowa MY czekałem prawie 3 lata na 4680 z Berlina, w styczniu moja cierpliwość sie skończyła, zmiana zamówienia na MY QS i we wtorek 11 kwietnia odbieram auto.

Wtóruje mu Pan Michał:

Przychylam się do większości komentatorów, że HW4 nie będzie na początku ani trochę lepsze od HW3. Może działać nawet gorzej, gdyż cały model komputerowy był do tej pory trenowany pod hardware (możliwości komputera i kamer) HW3. Na wyższość HW4 możemy poczekać całkiem dlugo.

Tydzień temu też stwierdziłem – dość czytania newsów i rajcowania się domysłami. Zamówiłem MY. Poza tymi nieszczęsnymi czujnikami parkowania to uważam, że to już jest wystarczająco dobry samochód.

Oczywiście, jeśli HW4 wejdzie zaraz potem, jak odbiorę MY, to zonk, ale trudno. Czekać nie warto w nieskończoność, bo zawsze będzie coś nowego w planach.

Ocena artykułu
Ocena Czytelników
[Suma: 3 głosów Średnia: 4.3]
Nie przegap nowych treści, KLIKNIJ i OBSERWUJ Elektrowoz.pl w Google News. Mogą Cię też zainteresować poniższe reklamy: