W konfiguratorze Tesla Model 3 dość niespodziewanie „urósł” zasięg wariantu Mid-Range, czyli najtańszej wersji samochodu. Zamiast wcześniejszych 418 km (260 mil) auto obiecuje dziś przejechanie 425 km (264 mil) na jednym ładowaniu. Obydwie wartości podpisane są jako „szacunkowe EPA”.

Realny zasięg Tesla Model 3 Mid-Range na poziomie 425 km. Ucieczka przed… no właśnie, kim?

Przypomnijmy: Tesla 3 Mid-Range dysponuje baterią o pojemności 62/63 kWh, dzięki której ma przejeżdżać na jednym ładowaniu 418 kilometrów. Była to liczba podawana na stronie jako „szacunkowy zasięg EPA”, ze względu na nazwę procedury (EPA) stosowanej do jego pomiaru. Z naszych doświadczeń oraz świadectw na YouTube wynika, że zasięg EPA najlepiej oddaje realny zasięg auta w trybie mieszanym przy dobrej pogodzie.

> Spadek zasięgu zimą? Oto spis dla Nissana Leafa, VW e-Golfa, Nissana e-NV200 i Chevroleta Bolta/Opla Ampery-e

Teraz Tesla zdecydowała się podnieść tę wartość do 425 km (264 mil), co sugeruje, że pomiar EPA dla wersji (2019) mógł się już odbyć, a uzyskane w nim wyniki są lepsze niż spodziewane. Podobna historia miała już miejsce w przeszłości, ale w drugą stronę: choć z pomiarów EPA wynikało, że Tesla 3 Long Range RWD pokona 538 kilometrów na baterii, producent obniżył liczbę do 499 kilometrów.

Warto przy okazji dodać, że producent obniżył właśnie podstawową cenę Tesli 3 o 2 tysiące dolarów (równowartość ~7,6 tysiąca złotych) do poziomu 44 z pierwotnych 46 tysięcy dolarów. Decyzję podjęto prawdopodobnie dlatego, że Model 3 stracił już połowę rządowego dofinansowania, więc jego nabywca zyska maksymalnie 3 750 zamiast pierwotnych 7 500 dolarów.

Nota od redakcji:

  • Tesla Model 3 Mid-Range – najtańszy obecnie dziś wariant Tesli 3, jedyny z napędem na tył (RWD),
  • Tesla Model 3 Long Range RWD – pierwszy wariant Tesli 3, z baterią 75 kWh i napędem na tył (RWD); obecnie niedostępny,
  • Tesla Model 3 Long Range AWD – najtańszy dostępny dziś wariant Tesli 3 z baterią 75 kWh (i napędem na obie osie, AWD); pierwotnie nazywany Tesla Model 3 Dual Motor.
To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 1 głosów Średnia: 2]