Nowe informacje na temat przyszłych modeli Tesli. Wygląda na to, że oprócz taniej Tesli za 25 tysięcy dolarów, która będzie mniejsza od Modelu 3, powstanie jeszcze co najmniej jeden model. Własne projekty aut ma mieć zarówno niemiecki, jak też chiński oddział producenta.

Europejska tania Tesla jako konkurent VW ID.3 plus chińska Tesla tylko dla Chin? Czy nie?

Przypomnijmy: podczas Battery Day Elon Musk zapowiedział, że za trzy lata wprowadzi na rynek jeszcze tańszą Teslę. Ma ona kosztować 25 tysięcy dolarów i być mniejsza od Modelu 3. Z szybkich obliczeń wynika, że cena auta wyniesie 130-135 tysięcy złotych, a samochód, jak sądzimy, powinien konkurować w segmencie C lub C-SUV, czyli walczyć o rynek z Volkswagenem ID.3, Kią e-Niro, Volvo XC40 P8 Recharge, Polestarem 2 i tak dalej.

> Będzie tania Tesla „dla ludu”, od ~25 tysięcy dolarów, za 3 lata w ofercie. W Polsce 130-135 tys. złotych?

Teraz Musk rozszerzył tę wypowiedź. Przy pytaniu o to, czy centra projektowe w Niemczech i w Chinach będą pracowały nad tym samym samochodem, odparł, że każde z nich będzie miało swoje własne projekty (źródło):

Natychmiast pojawiły się sugestie, że Tesla wprowadzi na rynek aż dwa tanie samochody, ale z wypowiedzi to nie wynika.

Natomiast zróżnicowanie projektów ma swoje zalety. Chińczycy lubią sedany z większym rozstawem osi, z kolei Europejczycy, którzy często poruszają się po wąskich uliczkach miast, skłaniają się ku mniejszym i praktyczniejszym hatchbackom albo crossoverom.

Dotychczas zwykle było tak, że projekty powstałe w Państwie Środka zostawały w Państwie Środka – tak przynajmniej postępowały inne firmy motoryzacyjne. Firma Muska przymierza się jednak do eksportu chińskiego Modelu 3 do innych krajów. Niewykluczone zatem, że obydwa nowe modele, niemiecki i chiński, będą oferowane globalnie.

To może Cię zainteresować:
Ocena ogólna
Ocena Czytelników
[Suma: 4 głosów Średnia: 5]